Global piyasalarda haftalık değerlendirme ve beklentiler

weKGDZ2bTAK4gAAAABJRU5ErkJggg== Global piyasalarda haftalık değerlendirme ve beklentiler
Geçtiğimiz haftayı veri bakımından oldukça sakin geçiren piyasalar, hızlı bir haftaya geçiş yapıyor. 14-15 Şubat FED başkanı Yellen’ın bankacılık senatosuna yapacağı sunum, ABD ekonomisi ve faiz artırım süreci hakkında daha detaylı fikirler alabilmemiz adına önemli. Şubat ayında yapılan ilk FOMC’de piyasalar tarafından net bir mesaj alınmaması sonrası değer kaybeden doların Trump’ın vergi indirimleri haberiyle birlikte halen ayakta kaldığını görüyoruz. Ancak sunum sonrası güçlenen ülke ekonomisine yapılacak bir vurgu, yeniden Dolar tarafında güçlenmenin gündeme gelmesine neden olacaktır. Senatoya genel anlamda olumlu bir çerçeve sunacağını düşündüğümüz Yellen’ın FED’in para politikasına dair duruşunu daha net gösterip, Mart ayında olası bir faiz artırımı beklentisini destekleyeceğini en azında kontrol mekanizmasını elde tutmak adına bu ihtimali canlı tutmayı hedefleyeceklerini düşünüyoruz.
Bu hafta aynı zamanda ABD’den gelecek enflasyon rakamları ve perakedende satışların hareketlilik yaratacağını söyleyebiliriz. Son dönemde ABD enflasyonunda kıpırdanma belirtileri görülse de, son 3 ayda daha yatay bir seyir yakalandı. Enflasyon beklentileri ise, güçlü duruşuna Trump’ın politikaları sonrasında devam ediyor. Bu ay ki beklenti TÜFE’de, aylık bazda yüzde 0.3’lük artış gelmesi yönünde. Yıllık bazda rakamın 2.4’e çıkması bekleniyor. Çekirdek enflasyonun ise, yüzde 2.1’lik yıllık beklentisi mevcut. Daha yukarıda gelebilecek datalar Dolar’ı kuvvetli tutabilir. Perakende satışlarda ise, zayıf beklenti devam ediyor. Kış şartlarının etkisi yüksek tüketici güvenine rağmen henüz beklenen patlamayı bu veride sağlamıyor.
Yurtiçinde yerleşiklerin döviz mevduatları geçen hafta yaklaşık 2,5 milyar dolar arttı. Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre,yabancı para cinsinden mevduat ve fonları 3 Şubat sonunda yaklaşık 2,5 milyar dolar artışla 145,6 milyar dolar oldu. Kurun 3.70 altına inmesi ile birlikte yerlilerin döviz ttalebini artırdığını görüyoruz. MB tarafından açıklanan istatistiklere göre, yabancılar geçtiğimiz hafta hem Türk hisselerinde hem de tahvillerinde net alım yaparak toplamda 519 milyon dolarlık alım yaptı. BİST tarafında yeniden rekor seviyelere gelirken, 90 bin seviyelerinden kar realizasyonları takip ediliyor. Ayrıca MB’nin brüt döviz rezervleri 91 milyar 522 milyon olarak açıklandı. Altın rezervi ise, 15 milyar 933 milyon dolar toplam rezervler ise, 107 milyar 455 milyon dolar. Yurtiçinde ayrıca ÖTV indirimlerinin yanı sıra, istihdam seferberliği ilan edildi. Bu yıl içerisinde istihdama olanak sağlayan şirketlere işsizlik fonundan günlük 22 lira 22 kuruş ödeme yapılması kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın TOBB zirvesinde yapmış olduğu istihdam seferberliği çağrısının şirketler tarafında da desteklenmesi adına yapılan bu teşvik son dönemde artan işsizlik oranının düşürülmesine yönelik önemli bir adım. Para politikasının sıkı duruşu ve faizlerin görülen artışın yan etkileri mali teşviklerle birlikte kapatılmaya çalışılıyor.

EURUSD
Geçtiğimiz haftaya yaklaşan Avrupa seçimleri ve Trump’ın açıklamaları damgayı vurdu. Özellikle Fransız seçimlerini büyük bir risk unsuru olarak gören piyasaların ardından euroda sert değer kayıpları görüldü. Dolar endeksinin gerilemesindeki başlıca nedenlerden olan Trump kaynaklı belirsizlikler ortadan kalkmaya başlıyor. Trump geçtiğimiz haftada önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde vergi düzenlemerine dair tasarıyı açıklayacağını dile getirdi. Piyasaların merakla beklediği tasarı dolar endeksinde ve ABD endekslerinde yükselişe neden oldu. İlerleyen dönemlerde mali harcamalara dair tasarının da yayınlanmasıyla piyasadaki Trump belirsizliklerinin bir kısmı silinmiş olacak. Bu gelişme dolar ve ABD endekslerindei yükselişin devamını getirebilir. Veri akışı açısından sakin bir haftayı geride bıraktık. Yeni haftada ise programımız biraz daha yoğun. Avrupa’dan gelecek büyüme rakamlarını ABD’den gelecek enflasyon verileri takip edecek. Ayrıca FED Başkanı Yellen’ın yapacağı açıklamalarda piyasalar açısından son derece önemli olacak. Teknik olarak ağırlaşan satış baskısı ise paritede 1.07 seviyesinin altındaki fiyatlamaları beraberinde getiriyor. 1.0600 seviyesi kuvvetli desteklerimizden. Bu seviyenin altında ise 1.0500 bölgesi tepki alımlarına sahne olabilir. Fiyatlamanın 1.07’nin üzerinde kalması halinde ise yükseliş hareketi yönünü 1.08’e çevirmek isteyebilir

ALTIN
Değerli metal geride bıraktığımız haftayı yükseliş ile tamamladı. Özellikle Fransa’da yaklaşan seçimler öncesinde aşırı sağcı aday Marine Le Pen’in anketleri önde götürmesi ve Donald Trump’ın izleyeceği politikalara dair belirsizlikler, altın fiyatlarındaki yükselişe öncülük etti. Diğer taraftan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde meydana gelen geri çekilme altın fiyatlarına destek olan önemli değişken oldu. Bu hafta ise ABD’den açıklanacak enflasyon ve sanayi üretimi verileri öncülüğünde yoğun bir veri akışı bekliyor. Ayrıca Fed Başkanı Janet Yellen’ın yapacağı kkonuşmalar ve Avrupa’dan açıklanacak büyüme verileri altın fiyatlarında hareketliliğin artmasına neden olabilecek önemli gelişmeler. Teknik olarak baktığımızda ise son üç ayın zirve seviyesine yakın değerli metade yükseliş trendinin devam ettiğini görüyoruz. Bu yukarı yönlü hareketin devamında 1250 dolar direncinin aşılması oldukça önemli olacak. 1250 dolar seviyesinin aşılması durumunda ise 1275 dolar hedefli fiyatlamalar görebiliriz. Geri çekilmelerde ise ilk destek 1220 dolar seviyesinde bulunuyor. 1220 doların aşılması durumunda ise kritik 1200 dolar seviyesine geri çekilme görebiliriz. Ayrıca dolar endeksinde yaşanan hareketliliği de yakından takip etmekte fayda var.

BRENT
Petrol piyasalarında oldukça volatil hareketler takip etmeye devam ediyoruz. Son olarak Cuma günü Uluslar arası Enerji Ajansı (IEA)’nın raporu açıklandı ve petrol fiyatlarında sert yükselişler kaydedildi. OPEC ve OPEC dışı ülkeler Aralık ayında bir araya gelmiş ve Ocak ayından itibaren üretimlerinde 1.8 milyon varil azalışa gitme konusunda anlaşmıştı. Cuma günkü raporda ülkelerin henüz 1.8 milyon varillik düzeye ulaşmasa da 1.5 milyon varil günlük kesintiye gittiği ve katılım düzeyinin yüzde 90 seviyelerinde olduğu açıklandı. OPEC yaklaşık olarak 1.1 milyonluk kesintiye giderken OPEC dışlı ülkelerde bu rakam 400 bin varilde kaldı. Üretimde en çok azalışa giden ise Suudi Arabistan oldu. Ülkenin Aralık ayı üretimi 10.48 milyon varil seviyesindeyken bu ay 9.98 milyon varile kadar geriledi. Haftanın ilk işlem gününde ise OPEC’in aylık petrol piyasası raporu takip edilecek. Yakalanılan bu iyimser havanın hafta boyunca korunması söz konusu olabilir. Ayrıca bu ayın 21-22 tarihli günlerinde İzleme Komitesi’nin toplanması bekleniyor. Teknik olarak ise Brent petrolde yükselişin devam edebilmesi için aşılması gereken aralık 57.00-57.50 bandı. Hareketlik bu seviyenin üzerine yerleşirse 58.00 ve 58.30 görülebilir. Geri çekilmelerde ise 56.00-55.50-55.00 seviyeleri önemli destekler.

EURTRY
Paritede satııcılı geçen bir haftayı geride bıraktık. TCMB’nin Ocak ayı başından bu yana uyguladığı sıkı para politikası kurlar üzerinde etkisini göstermeye devam ediyor. Kurlarda hem volatilite düşerken hem de yükselişlerin sınırlı kaldığını ve TL tarafında değer kazanımı sağlandığını görüyoruz. Yurtiçinde hükümet ekonomiyi canlandırma adına genişleyici maliye politikaları uygulamaya devam ediyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, rekor işsizlik düzeyinin önüne geçilebilmesi için istihdam seferberliği ilan etmişti. Ülke içerisindeki büyük şirketlere seslenen Erdoğan, çağrının tüm şirketler tarafından sahiplenilmesi gerektiğini ve önümüzdeki dönemde 2 milyon kişilik istihdam alanı açılmasının hedeflendiğini söyledi. Erdoğan ayrıca, faizlerin çok yüksek düzeyde olduğunu ve bu yüksek oranın ekonomik aktivitenin toparlanması adına engel teşkil ettiğini ifade etti. Yeni haftada Euro Bölgesi’nde büyüme rakamları ve sanayi üretiminin yanı sıra son para politikası toplantısının tutanakları açıklanacak. Yuurtiçinde ise cari açık, işsizlik oranı ve bütçe dengesi takip edilecek. Teknik olarak ise EURTRY’de yükselişin başlayabilmesi için 3.9500 seviyesinin aşılması gerekiyor. Hareketlilik hafta içerisinde bu seviyenin üzerine çıkarsa 3.9800-4.0100-4.0400 seviyeleri görülebilir. Geri çekilmelerin devamında ise 3.9000 desteği kırılırsa 3.8500’e kadar gevşeme görebiliriz.

GBPUSD
Geride bıraktığımız haftayı İngiltere’den gelen pozitif verilerle kapattık. İmalat ve sanayi üretiminin Aralık ayında beklentilerin üzerinde artış gösterdiği görülüyor. Brexit referandumu sonrası resesyon korkuları düşünüldüğünde İngiltere ekonomisi büyüme anlamında 2016’da gelişmiş ülkeler arasında en iyi performansı gösterdi. 2017’de enflasyonun artışıyla beraber büyümede de bozulmalar bekleniyor. Bu hafta açıklanacak olan Ocak ayı tüketici fiyatları endeksi, enflasyondaki artışın ne derece hızlandığını gösterecek. Bunun yanı sıra 50. Maddenin Mart ayında yürürlüğe konması için hazırlanan yasa tasarısı Avam Kamarasıında herhangi bir değişikliğe uğramadan kabul edildi. Bu hafta tatil olması nedeniyle Lord’lar Kamarasında yapılacak oylama ise 20 Şubat’ta başlıyor. ABD tarafında ise 6 haftadır düşüşte olan dolar endeksini, Başkan Trump’ın önümüzdeki haftalarda vergi reformunu duyuracağını açıklaması yeniden tırmandırdı. Trump zaferi sonrası mali teşvik paketi beklentilerini alan piyasalar Trump’ın görevi devralması sonrası maliye programı hakkında ilk defa detaylı bilgiye ulaşıyor. Bu hafta ABD’den gelecek enflasyon ve perakende satışlar verisi takip edilecek. FED üyelerinin hafta boyunca yapacağı açıklamalar da kurda etkili olacaktır. Kurda teknik olarak baktığımızda ise toparlamalarda 1.2530-1.2570-1.2640 seviyeleri güçlü direnç konumunda. Geri çekilmelerde ise 1.2450-1.2400-1.2350 destekleri takip edilebilir.

USDJPY
ABD geçtiğimiz haftayı makroekonomik veri açısından bir nebze sakin geçirirken, yeni başkan Trump’ın söylemleri verilerin önüne geçti. Geçtiğimiz hafta vergi düzenlemeleri ile ilgilii açıklamada bulunan Trump 2-3 hafta içerisinde vergi düzenlemesi hakkında yapılan çalışmayı açıklayacağını dile getirdi. Bu gelişmenin dışında Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin 2 gün süren ABD ziyareti ise önemli gelişmeler arasında yer aldı. Bu ziyarette Trump’ın Japonya’nın kur politikasını eleştirmesi paritenin yeni haftaya yukarı yönlü hareket ile başlamasına neden oldu. Yeni haftaya da Japonya’dan gelen dördüncü çeyrek büyüme rakamları ile başladık. Ülke yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 0,2, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,0 büyürken, veriler beklentilerin altında kaldı. Bu hafta ise FED Başkanı Yellen’ın Salı günü yapacağı konuşma ve Çarşamba günü gelecek ABD enflasyon rakamları paritede etkili olabilir. Teknik açıdan bakıldığında yukarı yönlü hareketin 114,00 seviyesinde zorlandığı görülüyor. 114,00 direncinin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda ise yükseliş hızlanabilir. Bu noktada 114,80-115,30-116,30 dirençleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 112,70 deesteğinin kırılması durumunda da 111,70-110,20-109,20 paritenin önemli destek noktaları olabilir.

USDTRY
Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın fiyat istikrarının temel amacı doğrultusunda bütün araçlarını kullanmaya devam edeceğini söylemesiyle kurda 3.67 seviyelerine kadar geri çekilme oldu. TL’deki değer kazanımı 3.60-3.65 bölgesine doğru devam edebilecek olsa da doların küresel bazda değer kazanması bu değerlenmeyi sınırlayabilir. Trump, en yüksek gelir vergisi oranının yüzde 40’tan yüzde 33’e indirileceğinin sözünü veren Trump, diğer iki gelir kademesine yönelik oranların ise yüzde 25 ve yüzde 12’ye çekileceğini söylemişti. Perşembe günü ise olağanüstü bir açıklamaya yapacağını söyledi. Bu açıklama sonrası dolar endeksinde başlayan yükseliş önümüzdeki günlerde de devam edebilir. Bu hafta ise ABD’den birinci derecede öneme sahip enflasyon verileri açıklanacak. Ayrıca FED Başkanı Janet Yellen, 14 Şubatta Bankacılık Komitesi’nde konuşacak. Yellen 6 aylık para politikassı sunumunu yapacak. Kurda tarafında 3.60-3.65 bölgesine kadar geri çekilme ihtimali mevcut. Küresel bazda doların değer kazanması ile yeniden yükseliş görülebilir. Bir süre 3.65-3.75 bölgesinde yatay hareket devam edecek gibi.

DAX
Avrupa’da seçimler yaklaştıkça endeks üzerindeki baskılar artabilir. Fransa seçim anketlerinde Le Pen şuanda ilk sırada yer alıyor. Ulusal Cephe lideri Le Pen, Fransa’nın AB’den ayrılmasının yanı sıra NATO’dan ayrılmayı da gündeme taşıdı. Diğer tarafta Yunanistan yeniden konuşulmaya başlandı. İtalya ve Yunanistan’da erken seçim ihtimalleri artıyor. Henüz bu ihtimaller piyasada fiyatlanmadı. Olası bir İtalya ve Yunanistan erken seçimi Euro ve Avrupa borsalarında sert satışlara neden olabilir. Euro Bölgesi’nin dağılma ihtimalleri ise son yılların en yüksek seviyesinde. Hafta içinde Almanya’dan gelecek büyüme rakamları endeks üzerinde fiyatlama yaratabilir. DAX’ta 11800 önemli direnç seviyesi. Bu seviyenin geçilmesi durumunda 11900 ve 12000 dirençleri önemli.. Ancak teknik olarak aşağı yönlü baskı ihtimalinin daha kuvvetli olduğunu 11600’ün altında 11535 ve 11465 seviyelerinin görülebileceğini düşünüyoruz.

 Işık Menkul Değerler A.Ş.

13 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap