Global piyasalar

global_piyasalar_merkez_bankasi_beklentileri_ile_yonleniyor_h6044 Global piyasalar

Asya borsaları ve dolar Çin’de açıklanan ve beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon verisinin dünyanın en büyük ikinci ekonomisine dair endişeleri azaltmasıyla beraber dünün kayıplarını kısmen vererek bugün toparlanma gösterdi.

Japonya dışındaki Asya Pasifik piyasalarını takip eden MSCI endeksi  dün açıklanan negatif Çin ticaret verilerinin etkisiyle yüzde 1.1 düşmesinin ardından bugün yüzde 0.4 yukarıda seyrediyor. Endeks haftalık bazda yüzde 2.1’lik kayıp gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Çin’de üretici fiyatları Eylül ayında şaşırtıcı bir şekilde son beş yıldır ilk kez yükseliş gösterirken, tüketici fiyatları da beklentilerin üzerinde gerçekleşti.

Güney Kore, Avustralya, Hang Seng endeksleri bu sabah artış gösterirken, Shanghai bileşik endeksi .SSEC yüzde 0.2 geriledi. Japonya Nikkei endeksi  ise dalgalı bir seyrin ardından yatay kaldı. Yatırımcıların bilançoları beklemeye koyulduğu Nikkei endeksi haftalık bazda yüzde 0.3’lük kayba hazırlanıyor.

ABD’de borsalar dün olumsuz Çin ticaret verilerinden etkilenirken, Nasdaq  yüzde 0.5 ve Dow Jones da  yüzde 0.3 geriledi.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap