Global Piyasalar Analizi

Başbakan Binali Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan olumlu açıklamalar ile birlikte dolar TL karşısında 3,85 seviyesi altına geriledi.
Cumhuriyetçilerin vergi tasarısının vergi indirimlerini 1 yıl erteliyor olması dolar endeksinin sert bir şekilde değer kaybetmesine neden oldu. Vergi tasarısının açıklanması sonrasında dolar endeksi sert bir şekilde değer kaybederken,USDTRY paritesi Başbakan Yıldırım ve ABD Başkan Yardımcısı Pence’in görüşmesi sonrasındaki düşüş hareketini devam ettirdi ve 3,83’lere kadar geriledi.
San Francisco Fed Başkanı John Williams, Aralık ayındaki toplantıda faiz artırımına gidilmesini ve 2018 yılında da üç faiz artırımı daha beklediğini söyledi.
New York borsası, ABD’de kurumlar vergisi oranının indirilmesinin gelecek yıl yerine 2019’da gerçekleşme ihtimalinin ortaya çıkmasıyla günü sert düşüşle tamamladı.
Avrupa borsaları günü sert düşüşle tamamladı. Kapanışta, gösterge endeks Stoxx Europe 600 %1,11’lik değer kaybıyla 390,07 puana indi. Almanya’da DAX endeksi %1,49’luk düşüşle 13,182.56 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi %0,61 gerileyerek 7,484.10 puana ve İspanya’da IBEX 35 endeksi %0,86 değer kaybederek 10,141.10 puana düştü.
ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre haftalık isşizlik maaşı başvuruları 10 bin kişi artışla 239 bin oldu. Beklenti 232 bindi. 4 haftalık başvuruların ortalaması bin 250 kişi azalarak 231 bin 250’ye geriledi. Bu, 1973 yılının Mart ayından beri görülen en düşük seviye oldu.
Altın fiyatları, ABD’de Senato’nun vergi planının kurumlar vergisine uygulanacak indirimin 2019 yılına ötelenebileceğini göstermesi sonrası ABD hisse senetlerinde görülen düşüşün ardından son dört haftada ilk haftalık kazancına yöneldi.
Petrol fiyatları, Suudi Arabistan’daki siyasi çalkantının petrol arzına ilişkin endişeli bir hava yaratması ile birlikte üst üste beşinci haftayı da kazançla geçmeye yöneldi.
Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.S

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap