Gelişmekte olan ülkelerde pozitif hava devam edecek

Gelişmekte olan ülkelerde pozitif hava devam…

Gelişmekte olan ülkelerde pozitif hava devam edecek.

BIST: Endeks geçtiğimiz haftanın son işlem gününde beklentilerin altında açıklanan enflasyon verisi ve ABD tarım dışı istihdam verisi ile 78,000 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmiştir. Endeksin yeni güne yatay açılış ile başlayacağını düşünüyoruz. Gün içerisinde 78,500 direnç noktasını test edeceğini ve belirtilen seviyeyi kıracağını yükselişlerini 79,000 direnç noktasına kadar sürdüreceğin düşünüyoruz. 79,000 direnç noktasını kırması durumunda endekste yükselişlerin genel olarak 80,000 seviyesine kadar devam edeceğini öngörmekteyiz. Dolar/TL’de yaşanan geri çekilmelerin devam etmesi özellikle Dolar/TL’nin 2,90 seviyesinin altına sarkması endekste yaşanan alımları destekleyecektir. Endekste kar satışlarının yaşanması durumunda 78,000 destek noktasının altında 77,500 seviyesini takip edeceğiz.

Direnç: 78,500 – 79,000 – 80,000 Destek: 78,000 – 77,500 – 77,000

Küresel Piyasalar: Piyasalarda zayıf ABD tarımdışı istihdam datasının etkileri devam etmektedir. Dolar tüm dünyada değer kaybederken, global faizlerde rekor düşük oranlar görmekteyiz. Öte yandan, petrol ve emtialar yükseliyor. Cuma ABD borsaları ekside kapatırken Euro ve Yenin Dolar’a karşı değer kazanması ile Alman ve Japon borsaları satış yemektedir. Bu sabaha baktığımızda ABD vadelileri yatay, Avrupa borsalarında hafif satıcılı bir seyir beklenmektedir. FED’den faiz arttırım beklentilerin ertelenmesi sonrası bugün Yellen’ın yapacağı konuşma yakından takip edilecek.

Faiz: Global gelişmelerden olumlu yönde etkilenen faiz cephesinde oranlar hızla aşağı gelmektedir. Global faizlerdeki düşüş ve değer kaydeden Dolar, faiz dostu ortamı bir süre daha destekleyebilir. Her ne kadar orta ve uzun vadeli bakış açısıyla tek hanede kalıcı bir seyir beklemesekte kısa vade de 2 yıllık gösterge tahvilde 9.00, 10 yıllık tahvilde ise 9.50 seviyesini test edebilir.

Ata Online

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap