Gelişen Ülkelerde Sert İniş Riski

Son gelişmeler..

Fed’in ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlayacağı düşüncesi gelişen ülke para birimlerinin baskı altında kalmasına neden oluyor.  İlk faiz artışına Eylül’de başlanma ihtimali faiz vadeli kontratlarda %54 olarak fiyatlanıyor. Temmuz ayı İstihdam Raporu öncesinde söz konusu ihtimal %40 seviyesindeydi. ABD’de istihdam piyasası “daha fazla gelişme” göstermesi durumunda ve enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğinden “oldukça emin” olunması durumunda ilk faiz artışına başlanabilir. Yakın dönemde gelişen ülkelere ilişkin algının bozulmasında bir diğer etken ise, Çin ekonomisinin yavaşlaması. Çin’in daha düşük hızda büyümesi gelişen ülkelerin geneline ilişkin kötümserliğe neden oluyor. Çin MB’nin 11 Ağustos itibariyle para biriminde devalüasyona gitmesi yakın dönemde risk iştahını “sınırlı ölçüde” destekleyebilir.

 

1) Gelişen Ülkeler Kur Endeksi

151146-kur-endeksi Gelişen Ülkelerde Sert İniş Riski

Grafikte gelişen ülkeler kur endeksi gösteriliyor. Yakın dönemdeki gelişmelerle birlikte gelişen ülke kurlarından çıkış sürüyor. Mevcut trend  sürdüğü sürece gelişen ülke kurları baskı altında kalmaya devam edebilir.

 

2) Gelişen Ülkeler Tahvil Endeksi

151147-emb Gelişen Ülkelerde Sert İniş Riski

 

Grafikte gelişen ülkeler tahvil fiyat endeksi gösteriliyor. Endeksin yükselmesi tahvil fiyatının yükseldiğini, endeksin düşmesi tahvil fiyatının düştüğünü gösteriyor. Düşüş trendi sürüyor.

 

3) Emtia Paraları

Çin’in daha düşük hızda büyüyeceği düşüncesi başta emtia paraları olmak üzere gelişen ülke kurlarını olumsuz etkiliyor. Aşağıdaki grafiklerde emtia üreticisi olan önemli iki ülke Avustralya ve Brezilya para birimlerinde opsiyon fiyatlaması gösteriliyor.

 

Volatility Smile

Volatilty Smile, aynı vadeli opsiyonların oynaklık düzeyini grafiksel düzlemde gösterme tekniğidir. Opsiyon ileri bir vadeye yönelik olduğu için söz konusu oynaklık “beklenen” oynaklık düzeyini göstermektedir.

Eğrinin tam orta noktası “at the money” (parada) opsiyonları göstermektedir. Sağ kol “out of the money” (asli değerli/ATM) call (alım) opsiyonlarını, sol kol “ATM” put (satım) opsiyonlarını göstermektedir.

Basit olarak şu şekilde okunabilir.

Sağ > Sol = Alım opsiyonlarının oynaklık düzeyi daha yüksek (Spot Fiyat Yükselebilir)
Sol  > Sağ = Satım opsiyonlarının oynaklık düzeyi daha yüksek (Spot Fiyat Düşebilir)
 
 

Brezilya Reali

151148-brl Gelişen Ülkelerde Sert İniş Riski

USD/BRL

15 Temmuz – 11 Ağustos kesiti incelendiğinde hem alım opsiyonlarının hem satım opsiyonlarının oynaklık düzeyinin yükseldiği görülüyor. Brezilya Reali’nde değer kaybından daha fazla endişe ediliyor olabilir.

 

20 Temmuz tarihli Brezilya notumuz

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/314006/brezilya-yeni-yunanistan-mi

 

Avustralya Doları

151149-aud Gelişen Ülkelerde Sert İniş Riski

AUD/USD

15 Temmuz – 11 Ağustos kesiti incelendiğinde hem alım opsiyonlarının hem satım opsiyonlarının oynaklık düzeyinin yükseldiği görülüyor. Avustralya Doları’nda değer kaybından daha fazla endişe ediliyor olabilir.

 

4) Türk Lirası

 

151151-try Gelişen Ülkelerde Sert İniş Riski

USD/TRY

15 Temmuz – 11 Ağustos kesiti incelendiğinde hem alım opsiyonlarının hem satım opsiyonlarının oynaklık düzeyinin yükseldiği görülüyor. TL’de değer kaybından daha fazla endişe ediliyor olabilir.

 

24 Temmuz tarihli TL ve Oynaklık Üzerine çalışmamız.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/318394/tl-ve-oynaklik-uzerine

 

Özetle; Fed’in çıkış sürecinde ilk faiz artışının zamanlaması kadar, “çıkış programının” nasıl bir süreç dahilinde uygulandığı da önemle izlenmeli. Diğer yandan Çin ekonomisinin sert inişini önlemeye yönelik adımlar gelişen ülke piyasalarının en azından ilgili dönemde dengeli kalmasını sağlayabilir.

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap