Gelişen piyasalardan taktiksel çıkış tavsiyesi

chess-738x553 Gelişen piyasalardan taktiksel çıkış tavsiyesi

Gelişen piyasaların pahalılaşmaya başladığını söyleyen JPMorgan Cazenove analistleri “taktisel çıkış” tavsiye ediyor

Bu yılın en büyük sürprizlerinden 2013’ten bu yana sert satışlarla sarsılan gelişen piyasalarda ralli oldu. Fed’in faiz artıracağı endişeleriyle dalgalanan gelişen piyasalar artırım beklenenden yavaş olunca hızla yükseldi.

Ve JPMorgan Cazenove’a göre artık bu rallinin meyvelerini toplamanın zamanı geldi.

MSCI Gelişen Piyasalar Borsa Endeksi yıl başından bu yana yüzde 12 yükseldi. Böylece 2013 ortasında dönemin Fed Başkanı Ben Bernanke tahvil alımlarını azaltacağını duyurduğunda beri hisselerde yaşanan düşüş trendi son bulmuş oldu.

Bu yıl gelişen piyasalar için algının “yapıcı” olduğunu belirten JPMorgan Cazenove, ilk çeyrekten bu yana gelişen piyasalar için ağırlığını artırma tavsiyesinde bulunuyordu. Ancak artık kârları toplamak için “iyi bir fırsat” olduğunu belirten analistler, “taktiksel” olarak tavsiyelerini “nötr” seviyesine çektiklerini söyledi. Çünkü analistlere göre gelişen piyasalarda değerlemeler hızla “pahalı seviyesine” doğru ilerliyor.

Bugün yayımlanan nota göre, JP Morgan Cazenove’nin endişelenmesinin en önemli sebeplerinden biri de Fed’in Aralık’ta faiz artıracağı beklentisi.

“Aralık’ta Fed’in faiz artıracağı beklentilerinin yükselmesiyle kur ve tahvil oynaklıklarındaki artış tekrar sorun yaratmaya başlayabilir” diyen analistler, “Dolar tekrar bu yılın en yüksek seviyelerine doğru ilerliyor, gelişen piyasa kurları yeniden zayıflıyor ve Çin yuanı rekor seviyelere düşmüş durumda” dedi.

18 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap