Logo reklamı

GEÇTİĞİMİZ HAFTA BIST 100’de yaklaşık %30 ağırlığı bulunan bankalarda sert satışlar görüldü

Geçen hafta başında Dolar ve Euro’da başlayan yükseliş aralıksız devam ediyor.

Geçen hafta 13 Mart Salı günü piyasalar ABD dışişleri bakanın görevden alındığı haberi ile sarsıldı. Birçok yabancı para birimi haberin ardından Dolara karşı değer kazanırken TL’deki kayıp devam etti. ABD'de tüketici fiyatları Şubat ayında güçlenmeye devam etti. ABD’de TÜFE Şubat'ta aylık % 0.2, yıllık % 2.2 arttı (Beklenti de aylık %0.2, yıllık %2.2 artıştı).

 

14 Mart Çarşamba günü BIST 100’de yaklaşık %30 ağırlığı bulunan bankalarda sert satışlar görüldü, bankacılık endeksi aynı gün %1,7 değer kaybetti. Çarşamba günü çıkan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantı özetinde, enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyelerin fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam ettiği belirtildi.

15 Mart Perşembe günü bono ve TL’de kayıplar devam etti. Bankacılık endeksi tekrar %1,2 geriledi. Dünya gazetesinde çıkan bir haberde, 29 Mart’ta toplam 100 milyar lira tutarında proje bazlı 22 süper teşvik belgesi açıklanacağı belirtildi.

 

Bakan Zeybekçi’nin yaptığı açıklamaya göre başvuran şirketlerin hepsinin yabancı ortağı var ve çoğunluk körfez ülkelerinden oluşuyor. Enerji, petro kimya ve metalürji sektörlerinin ağırlıklı olduğu da belirtiliyor. Yatırımların önemli bir kısmının İskenderun, Adana ve Mersin gibi Doğu Akdeniz bölgesinde toplandığı söyleniyor. Uluslararası Para Fonu IMF Türkiye'nin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin büyüme beklentilerini yüzde 4,3'e yükselttiğini açıkladı.

 

Geçen hafta başlayan piyasadaki baskı 19 Mart Pazartesi, bugün de devam etti. Beklentilerden iyi gelen ABD enflasyon verisi sonrasında Fed’in 4 kez 25 baz puan faiz artıracağı endişesi azalsa da Trump yönetiminin Çin’e yönelik yeni korumacı tedbirler ve Rusya’ya karşı ilave yaptırım sinyali vermesi piyasaları baskıladı. Küresel risk iştahına duyarlı Türkiye varlıkları aybaşından beri en kötü performans gösteren gelişmekte olan yatırım araçları arasında yer aldı.

0 Yorum

Yorum

e-Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Lütfen * işaretli alanları doldurunuz.

*