Geçtiğimiz günde tüm gözler Fed Başkanındaydı. Bugün ise ikinci ayağında olacak

Geçtiğimiz günde kuşkusuz tüm gözler Fed Başkanı Janet Yellen üzerindeydi. Yellen’ın kongrede yapacağı sunum öncesinde konuşma metni takip edildi. Metinde, önümüzdeki birkaç yılda kademeli faiz artışına ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, enflasyonun ekonomiye tepkisinin kilit bir belirsizlik olduğuna vurgu yapıldı. Piyasaların asıl cevap aradığı konu başlıklarından “bilanço” ile alakalı olarak ise FOMC’nin bilanço küçültmeye bu yıl başlamayı beklediğini söyleyen Yellen bilançonun aktif politika aracı olmasını beklemediğini söyledi. Daha önceki açıklamalarında da Yellen bilanço küçültme sürecinin önümüzdeki birkaç ay içerisinde gerçekleşeceğini belirterek net bir zaman ve tarih aralığı vermekten kaçınmıştı.

Yellen, sunumunda ise ekonominin gelecek birkaç yıl içinde büyümeye devam edeceğini, tüketici harcamalarında, yatırımlarda ve ABD ürünlerine küresel talebin güçlendiğini ifade etti. Aynı zamanda bu durumun ise bankanın faiz artışlarına izin vereceğini aktardı. Sunum içerisinde faiz artışlarının hızına dair bir açıklamada bulunmayan Yellen, gelecek birkaç yılda ek kademeli faiz artışlarına ihtiyaç olacağını ve Fed’in enflasyon gelişmelerini yakın şekilde izleyeceğini belirtti. Bugün ise sunumun ikinci ayağını takip edeceğiz. TSİ 17:00 yapılması beklenen sunumda Yellen’ın piyasalara vereceği mesajlar ya da oluşturacağı izlenimler dolar kanadında özellikle hareketliliği artırabilirGeçtiğimiz günde kuşkusuz tüm gözler Fed Başkanı Janet Yellen üzerindeydi. Yellen’ın kongrede yapacağı sunum öncesinde konuşma metni takip edildi. Metinde, önümüzdeki birkaç yılda kademeli faiz artışına ihtiyaç duyulduğu belirtilirken, enflasyonun ekonomiye tepkisinin kilit bir belirsizlik olduğuna vurgu yapıldı. Piyasaların asıl cevap aradığı konu başlıklarından “bilanço” ile alakalı olarak ise FOMC’nin bilanço küçültmeye bu yıl başlamayı beklediğini söyleyen Yellen bilançonun aktif politika aracı olmasını beklemediğini söyledi. Daha önceki açıklamalarında da Yellen bilanço küçültme sürecinin önümüzdeki birkaç ay içerisinde gerçekleşeceğini belirterek net bir zaman ve tarih aralığı vermekten kaçınmıştı.

Yellen, sunumunda ise ekonominin gelecek birkaç yıl içinde büyümeye devam edeceğini, tüketici harcamalarında, yatırımlarda ve ABD ürünlerine küresel talebin güçlendiğini ifade etti. Aynı zamanda bu durumun ise bankanın faiz artışlarına izin vereceğini aktardı. Sunum içerisinde faiz artışlarının hızına dair bir açıklamada bulunmayan Yellen, gelecek birkaç yılda ek kademeli faiz artışlarına ihtiyaç olacağını ve Fed’in enflasyon gelişmelerini yakın şekilde izleyeceğini belirtti. Bugün ise sunumun ikinci ayağını takip edeceğiz. TSİ 17:00 yapılması beklenen sunumda Yellen’ın piyasalara vereceği mesajlar ya da oluşturacağı izlenimler dolar kanadında özellikle hareketliliği artırabilir

13 Jul 2017

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap