Fuat Sami

LABX Business Angels Kurucusu

-Öncelikle sizi yakından tanıyabilir miyiz? Eğitim ve kariyer öykünüzü anlatır mısınız?

 

Eğitimimin ortaokuldan sonraki lise, üniversite ve MBA kısımlarını Londra’da tamamladıktan sonra 1 senelik uluslararası bir ilaç şirketi tecrübesi sonrasında, Türkiye’ye kesin dönüş yaptım.

Danışmanlık şirketimizde 4 sene boyunca danışman, kıdemli danışman ve proje müdürü görevlerinde çalıştım. İşimiz gereği farklı coğrafyalarda (Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye) yerel, uluslararası şirketlere ve devletlere, strateji, yeniden yapılandırma, organizasyonel tasarım ve satın-alma optimizasyonu gibi projelerde görev aldım. Bunun dışında Türkiye’de değişik sektörelerde meydana gelen yüksek profil şirket satın almaları ve özelleştirmelerinden bazılarının değer tespit (due-diligence) raporlamalarını hazırladım ve yönettim. Bu süreç hem bana çok ciddi bir tecrübe kattı hem de bilinç altımda belki de yeni bir alana yöneltti: Bir yatırım danışmanlık şirketi yaratıp büyük şirketlere fark yaratacak projeler geliştirmektense girişimcilerin hayallerini geliştirerek onlara küçük şirketler yaratmak ve onları büyütmek..

Bu hayalle birlikte de son 10 senedir ülkemize Melek Yatırımcılığı getirmek ve girişimcilik hizmetleri sunmak için LabX şirketini kurdum. Şu ana kadar da bu şekilde hayata geçirdiğimiz eğitim, enerji, gıda, tekstil, internet, reklamcılık ve medikal sektörlerinde faaliyet gösteren 7 şirketin de yönetim kurulu üyesi oldum

Bunun yanında elimden geldiğince topluma birşeyler vermek adına STK alanında da aktif olmaya çalışıyorum. Yıllarca, etkin bir STK olan GYİAD’ın (Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi ve Projeler Komisyonu Başkanıydım. Şu anda da TOBB Sermaye Meclisi Üyesi, KIBİSAD’ın Yönetim Kurulu üyesi ve Türkiye Melek Yatırımlar Derneği (TBAA)’ın yönetim kurulu üyesiyim.

Peki Türkiye’ye ilk getirdiğiniz Melek Yatırımcılık sistemi nedir?

Melek Yatırımcılık 1970’li yıllarda ABD’de ortaya çıkmış bir yatırım türü. Kısaca varlıklı bireylerin, projesi olan girişimcilere yatırım yapıp şirketlerinden bunun karşılığında hisse almalarıdır. İşin ilginç yanı etrafımızda gördüğümüz tüm fenomen şirketlerin (Apple, Google, Facebook, Body Shop gibi), ilk yatırımları Melek yatırımcılardan olmuştur. Sonra büyük fonlar devreye girip bu milyar dolarlık şirketler yaratılmıştır. Melek yatırımcılar 50bin TL ile 1 milyon TL arası şirketlere yatırım yaparlar ve tercihen birden çok şirkette aynı anda yatırım yapılır. Benim de heyetinde olduğum bir kurul ve Hazine Müsteşarlığımızca ülkemizde de bu alana yatırım yapan yatırımcılara büyük teşvikler verilmektedir. LabX şirketimize Melek yatırımcı adayları başvurup onlara yatırımcı lisansları da çıkarabiliriz.

 

LabX olarak nasıl başladınız ve şu an kaç üyeniz bulunuyor?

Girişimcilerin yanında olmak ve onların yatırım tarafında önlerini açmak için 2007’de Melek Yatırımcılığı Türkiye’ye getirdik. O günden beridir de Türkiye’nin ilk Melek Yatırımcı ağı olan LabX bünyesinde farklı sektörlerden 85 yatırımcı bulundurmaktadır.

 

Bugüne kadar yaptığınız yatırımlar hakkında bilgi verir misiniz?

 

Kurulduğumuz günden beri yatırımcı ağımızın genişliğinden dolayı her sektörden fikirlere açığız ve LabX’in en büyük amacı ülke çapında başarı hikayeleri yaratmak oldu. Bugüne kadar 10 projeye yatırım yapıldı ve aşağıda ülke çapında başarıya ulaşmış bazı projeleri bulabilirsiniz:

 

  • Kobay Deney Hayvanları ve ARGE Laboratuarları A.Ş. (Kuruluş 2008): Ankara’da Begüm Buğdaycı adlı bir veteriner hekimin fikriyle kurulan bu şirket şu anda tam 50 üniversitemiz ve 5 ilaç şirketimize hizmet veren bir ARGE üssüne dönüştü. Artık sadece 10 kadar değişik deney hayvanının üretimi değil (ayda 2000 hayvan üretiliyor), bu sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir şirket haline geldik: Özel Yem, Kafes, Talaş ve bu deneyleri bizzat Laboratuarlarımızda yapacak yetkinliğe geldi şirketimiz, böylece akademisyenler tüm ihtiyaçlarını komple bizden karşılıyorlar. Şirketimiz şu anda geldiği noktaya ciddi TÜBİTAK ve KOSGEB fonları ile geldi, ve 4 ay kadar önce TÜBİTAK ana sayfasında bu bir başarı hikayesi olarak incelenmişti. Bunun yanında bu alanda Dünyanın en büyük fare üreticisi ve ARGE şirketi Charles River’ın bölge distribütörü olduk: Vizyonumuz tüm Arap Ülkelerinin ARGE ihtiyaçlarını bizden karşılayacakları bir üs haline gelmek – bunun adına görüşmelerimiz başladı hatta bu konuda yönlendirmelerinize de her zaman açığız. Hatta geçtiğimiz aylarda Ülkemiz adına bir ilke de imza attık: Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk deney hayvanı ihracatını Uruguay’a bizim şirketimiz gerçekleşti, ve ülkemizde ilginç bir başarı olduğundan bayağı bir ses getirdi. ( kobay.com.tr ). Geçen yıl başarılarıyla KAGİDER tarafından 2013 Yılın Kadın Girişimcisi ödülüne layık göründü.
  • Hamsi Finger (Kuruluş 2013): İzmirli genç girişimci ve yeni mezun Gürkan Gediz tarafından kuruldu. Amacımız geleneksel lezzetimiz Hamsi ve sağlıklı bir besin olan balığı Fast Food yorumu ile çocuklar, gençler ve herkese sevdirmek. Çok kısa sürede kurulmuş olmasına karşın 8 şubeye ulaştı (4 İstanbul, 1 Konya, 1 Kocaeli, 1 Bandırma, 1 İzmir). Şu anda Ülkenin dört bir yanından 100 kadar franchise teklifi aldık – burada da amacımız Geleneksel lezzetimiz Hamsiyi önce ülkemiz sonra da başka ülkelere açmak. Bu işte de hamsiyi kızartırken çıkan yoğun balık kokusunu maskeleyen özel bir sos formülasyonumuz var (böylece standlarda kolayca pişirilebiliyor) bu ve kutu dizaynımız Hamsi Fingerdaki Faydalı Modelle korunan güçlü yanlarımız (çok ses getiren Hamsi Finger isminin de markası bizde). ( hamsifinger.com ). Bu başarılarıyla geçen ay Ekonomist Dergisi tarafından yapılan Türkiye’nin en büyük 100 Franchise şirketi listesine 92. Sıradan giriş yaptı.
  • Antropi Eğitim Yazılım ve Bilişim Teknolojileri A.Ş. (Kuruluş 2011): İTÜ yazılım mühendisi Abdullah Erdoğan tarafından kurulan yazılım şirketimiz özellikle gelişmekte olan ülkelerde büyük bir ihtiyaca dönüşen akıllı tahtaların yazılımlarını üreterek kısa sürede ciddi bir ivme yakaladı. Yaptığımız Akıllı Tahta yazılımı ‘Antropi Suite’ piyasadaki tüm Dünya devlerinin yazılımlarından daha iyi olduğu ortaya çıktı ve çok önemli kuruluşların yazılım partneri olmaya başladı. Mesela Vestel’in ürettiği ve yerli piyasanın yanında bölgeye ihraç edeceği tüm akıllı tahtalarda Antropi yazılımı kullanılmaya karar verildi. Hatta en büyük başarımız Devletimiz tarafından yazılımımızın bu üstün özelliklerinden dolayı Fatih Projesinde 500,000 sınıfta kullanılmasına karar verildi –  şu anda imza aşamasına geldik, bu milli yazılım alanında bizler için büyük bir başarı gurur kaynağı oldu. Bunların yanında Malezya ile KOSGEB ARGE desteği ile akıllı tahta donanımı da geliştiriyoruz. Amacımız Eğitim Teknolojilerinde yazılım ve donanım alanında yine bölgesel bir güç olmak. ( antropi.com )
  • Shoop Teknolojileri A.Ş. (Kuruluş 2015): 4 Koç Üniversiteli yazılım mühendisi tarafından kurulan Shoop, Türkiye’nin perakendecilik için en inovatif mobil çözümlerini yaratmak için kuruldu. Arkasında harika bir yazılım ekibi ve çözümler var ve daha 3-4 ay olmasına rağmen şimdiden E-kent (22 büyük ilimizin tüm belediye mobil uygulamaları), Pasolig (tüm lig maçları), Simit Sarayı ve Kanyon AVM ile anlaştılar.

 

Hangi sektörlerle ilgileniyorsunuz?

LabX yapısı ve geniş yatırımcı ağı ile her sektörden fikre açıktır. Ama özellikle eğitim teknolojileri, turizm, sağlık sektörü ve gıda alanında yatırımcılarımızı heyecanlandırıyor. Burada en önemli şey gelen projenin sektörü ile ilgilenen yatırımcıların sektörel tecrübesinin uyuşuyor olması. Bu bağlamda bazen 2.tur yatırımlarda da bulunabiliyoruz.

 

Gelecek yıl için ne kadarlık bir yatırım hedefiniz var?

Yatırımcılarımızın yatırım kapasitesi yüksek olduğundan rakam vermek çok zor çünkü gerektiğinde bir işe 50.000 TL’de ilk raund için yeterli olabilir, bazen milyonlarca TL’lik yatırım da alabiliyoruz ama 2017 için hedefimiz 5 projeye yatırım yapmak.

 

Sizin LabX dışında bir de ülkemizde hatta bölgede milyonlarca girişimciye ulaşan Bir Fikrin Mi var TV projesiniz var, nasıl doğdu kaç yılı geride bıraktı?

Birfikrinmivar aslında LabX şirketini kurduğumda bir sosyal sorumluluk projesi olarak doğdu. Amacım, fikri olan, ama sermayesiz ve tecrübesiz yüzbinlerce girişimciye destek olacak ve ilham verecek bir inovasyon platformu yaratmaktı..Dile kolay Birfikrinmivar bir üniversite girişimcilik yarışması olarak Ankara’da doğdu ve şimdi 10.yılında her hafta tam 500,000 kişinin izlediği Türkiye’nin en büyük girişimcilik yarışması ve TV Show’u! Hatta Birfikrinmivar kendi TV Formatımız olduğundan ve çok beğenildiğinden bu formatı başka ülkelere ihraç edip Türkiye’nin merkezde olacağı, uluslararası bir inovasyon ve girişimcilik platformu yaratıyoruz – şimdiden Suudi Arabistan, Arnavutluk ve Kıbrıs’ta programımız gösterilmeye başladı. Oradan da hedefimiz Amerika ve Asya’ya yayılmak olacak.

Siz projenin içinde hangi aşamalarda yer alıyorsunuz?

Biz LabX olarak Birfikrinmivar’ın format sahibi, organizatörü ve yapımcısıyız. Hatta zaten ana işimiz Yatırım Danışmanlık olduğundan oradan çıkan tüm iyi fikirlerin bizzat şirketleştirilmesini ve yatırımcı bulma işlerini biz yapıyoruz. Anlayacağınız Birfikrinmivar’da sorumluluğumuz çok, ama bir tarafta da müthiş iş ortaklarımız ile büyük bir ekosistem yarattık:  Üniversite, sektörlerinde lider Türk Şirketleri, Türkiye’nin en büyük yatırım bankaları ve devlet kurumlarımızın desteği bize büyük bir güç veriyor. Geçen sezon en büyük destekçimiz Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızdan KOSGEB’in yarışmamıza verdiği 1 milyon TL’lik destek paketiydi – Aktifbank’ın 1 milyon TL sermaye fonu ile bu, 2 milyon TL ile Türk Televizyon Tarihi’nin en büyük ödülü haline geldi. Bu ödül her yıl büyüyeceğinden bence girişimciler bu fırsatı kaçımamalı.

 

Son eklemek istediğiniz birşey var mıdır?

Hem yatırımcı adaylarını hem de her sektörden projesi olan girişimcileri hem LabX Yatırım Ağımıza bekleriz ( www.lab-x.org ) hem de son 9 yıldır düzenlediğimiz Birfikrinmivar TV yarışmasına da bekleriz. Yeni sezonumuz Aralık’da başlıyor ve başvurular hala www.birfikrinmivar.com dan devam ediyor.

 

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap