Fon Süpermarketi Geliyor

TEFAS 9 Ocak’ta işlemlere başlayacak.

Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu’nda (TEFAS/Platform) işlemler 9 Ocak 2015 tarihi itibarıyla başlayacak. TEFAS tek bir yatırım hesabıyla özel şartlara tabi olan yatırım fonları hariç olmak üzere, Sermaye Piyasası Kurulu’nun izniyle kurulmuş olan ve sermaye piyasamızda faaliyette olan tüm yatırım fonlarına erişim imkanı sağlayan elektronik bir platformdur. TEFAS, yatırımcıların istedikleri fona erişimini kolaylaştıran bir fon süpermarketidir.

 

 

TEFAS’ı kullanmak için ne yapmak gerekir?

TEFAS’ı kullanabilmek için yukarıda belirtilen yatırımcıların yatırım kuruluşları veya portföy yönetim şirketlerinden herhangi birine başvurmaları yeterlidir. Hali hazırda yatırım hesabı olan yatırımcılar ilave bir prosedüre tabi olmaksızın Platform üzerinden yatırım fonu alıp satabileceklerdir.

 

Yatırımcılar, alım satım yapmadan önce, http://fonturkey.com.tr veya http://fundturkey.com.tr adreslerinden ulaşılabilen Fon Bilgilendirme Platformu’na erişim sağlayarak, hem platformda alınıp satılacak yatırım fonlarına ilişkin karşılaştırmalı olarak getiri, alım satım saatleri, yönetim ücretleri, işlem kısıtları gibi bilgilere, hem de faiz, altın, borsa endeksi gibi diğer yatırım alternatiflerine ilişkin getiri bilgilerine ulaşabilecektir.

 

TEFAS’ın yararları nelerdir?

TEFAS’da Sermaye Piyasası Kurulu tarafından kuruluşuna ve bu platformda işlem görmesine izin verilmiş yatırım fonlarının tümüne tek bir ekrandan ulaşmak mümkün olacaktır. Yatırımcıların satın alacakları yatırım fonları Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde işlem yaptığı yatırım kuruluşu veya portföy yönetim şirketinin saklayıcısı altında kendi adlarına açılan hesapta saklanacaktır.

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap