FOMC Tutanakları Sonrası Gözler ABD Verilerinde

1952695_720x360 FOMC Tutanakları Sonrası Gözler ABD Verilerinde

Dün akşam saatlerinde kritik Amerika Merkez Bankası (FED) toplantı tutanakları açıklandı. Tutanaklarda FED yetkililerinin önümüzdeki dönemde Trump politikaları sonrası yüksek enflasyon risklerinin faiz artışlarını hızlandırabileceği için endişeli oldukları vurgulandı. Ancak hızlı büyüme ve enflasyon risklerine rağmen komitedeki çoğu üye önümüzdeki yıllarda “kademeli” faiz artırılmasını uygun görüyor. FOMC sonrası Dolar varlıklarında hareketler sınırlı kaldı. Yurt için piyasalarda Dolar/TL %0.30 üzerinde satıcılı seyrediyor.
Euro Bölgesinde ise dün önemli veriler takip edildi. Euro bölgesi genelinde açıklanan PMI verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesi sonrası Euro varlıkları değer kazandı. Bununla beraber petrol fiyatlarındaki yükseliş sonrası baz etkisi ile Euro bölgesi enflasyon verisi %1.1’e yükselerek beklentinin üzerinde gerçekleşti. EURUSD paritesi ise %0.40 üzerinde primli seyretti.
Petrol fiyatları Kuveyt ve İran’dan gelen arzı kısma hamleleri sonrası yükselse de Dün Moody’s’in 2017 yılı ile ilgili petrol fiyatlarında zayıflama beklentisini açıklaması sonrası önemli destek seviyelerine kadar gevşese de dünü primli kapattı. Ham petrol ve Brent Petrol ise dün %1.70 primli işlem görse de yeni güne % 0,23 satıcılı başladı. API stokları ise 7.43 milyon varil azalış gösterdi. Öte yandan küresel endekslerde son dönemde majör ülkelerden gelen olumlu PMI verileri sonrası yükselişler devam ediyor. ABD borsalarında S&P500 %0.40 ve Nasdaq ise %0.50 üzerinde primli seyretti. DAX endeksi ise düşen petrol fiyatları sonrası %0.20 üzerinde değer kaybetse de gelen olumlu PMI verileri sonrası kayıplarını geri kazandı. BİST100 endeksi ise dünü %0.62 satıcılı kapattı.

USDTRY ANALİZİ
FOMC sonrası genel olarak piyasa beklentilerine paralel açıklamaların olması kur tarafında sınırlı hareketlilik yarattı ancak FED’in 2017 yılın için kademeli artış vurgusunu yinelemesi ve Trump politikalarına dikkat çekmesi sonrası oynaklık yükseldi. Gün içerisinde ABD tarafında açıklanacak ADP Tarım Dışı istihdam ve ISM PMI verileri takip edilebilir. Teknik görüntüye baktığımızda USDTRY paritesinde geri çekilmeler devam ediyor. Daha öncesinde önemli direnç olan 3.5510 seviyesi rol değişimine uğrayarak destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin kırılması halinde geri çekilmeler hız kazanarak 3.5350 bölgesine doğru devam edebilir. 3.5510 seviyesinin üzerinde 3.5850 – 3.6040 direnç olarak izlenebilir.

EURTRY ANALİZİ
EURTRY paritesinde Avrupa’dan açıklanan veriler sonrası oynaklık sürüyor. Olumlu Euro bölgesi verileriyle desteklenen kur tarafında gün içerisinde daha çok teknik fiyatlamalar ön plana çıkabilir. EURTRY paritesi önemli direnç olan 3.7490 bölgesini yeniden test etti. Önemli direnç olan 3.7490 seviyesini test eden parite bu seviyeyi geçmesi halinde yükselişlerini 3.7660 – 3.7750 bölgesine taşıyabilir. Destek olarak ise 3.7200 – 3.7120 bölgesi izlenebilir. 3.7120 seviyesinin üzerinde yükseliş isteğinin devamı görülebilir.

EURUSD ANALİZİ
Dün Euro bölgesinden gelen olumlu PMI ve enflasyon verileri sonrası EURUSD paritesinde yükselişler görsek de Akşam saatlerinde açıklanan FED tutanakları da Euro varlıklarını destekledi. Gün içinde açıklanacak Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları ve ABD tarafından açıklanacak ISM İmalat Dışı Satın Alma Müdürleri Endeksi verileri volatiliteyi artırabilir. Teknik görüntüye baktığımızda EURUSD paritesi düşen trendin direnci olan 1.0520 seviyesini test ediyor. Bu seviyenin geçilmesi halinde yükselişlerin devamında 1.0570- 1.0600 bölgesi ön plana çıkabilir. 1.0520 bölgesinden yaşanabilecek geri çekilmelerde ise 1.0450 gün içi destek olarak izlenebilir.

ALTIN ANALİZİ
ABD tarafında dün açıklanan FED tutanaklarının ardından altın tarafında düşüşlerin sınırlı kaldığını görüyoruz. Tutanaklarda kademeli faiz artırım vurgusu ile birlikte altının 1162 seviyelerinde dengelendiğini belirtebiliriz. Gün içerisinde ABD tarafında açıklanacak veriler takip edilebilir. Teknik görüntüye baktığımızda Altın fiyatlarının kısa vadeli yükselen kanal içindeki hareketlerine devam ettiğini görüyoruz. 1160 önemli destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 1180 direnci test edilebilir. Yükselişlerin devamı için 1180 seviyesinin aşılması önemli olabilecektir. Bu seviyenin aşılması halinde 1185 seviyesi gündeme gelebilir. Gün içi destek olarak ise 1164 takip edilebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Moody’s’in 2017 petrol fiyatlarında zayıflama beklentisini açıklaması sonrası Ham petrol fiyatlarında geri çekilmeler görülse de OPEC ülkelerinden yeni yıl ile birlikte arzı kısma yönündeki hamleleri petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Gün içinde gelecek EIA ham petrol stokları verisi hareketliliği artırabilir. Teknik görüntüye baktığımızda ise, ham petrolü fiyatlarında yatay hareket sürüyor. 54.50 – 52.30 yatay hareketin aralığı olarak takip edilebilir. 52.30 seviyesinin üzerinde yükseliş isteğinin devamı görülebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yükselişlerde 54.00 seviyesi ön plana çıkabilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC ülkelerinden gelen arzı kısma hamleleri Brent petrolde de yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Akşam saatlerinde gelecek EIA petrol stokları verisi hareketliliğe volatiliteyi artırabilir. Teknik görüntüde Brent petrolü yatay hareketlerine devam ediyor. 55.30 önemli destek olarak izlenebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde yükselişlerde 56.80 – 57.50 seviyesi gündeme gelebilir. 55.30 desteğinin kırılması halinde 54.80 izlenebilir.

05 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap