FOMC Tutanakları Bilgi Notu

Fed/FOMC tutanakları açıklandı.

Fed 17-18 Mart Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı kararı 18 Mart tarihinde açıklanmıştı. Fed toplantı sonucunda sözlü yönlendirme metninde değişikliğe gitmişti. Toplantı metininden “sabırlı” ifadesi kaldırılmıştı. Enflasyon, büyüme, faiz ve ekonomik aktiviteye ilişkin tahminler aşağı yönde revize edilmişti. Söz konusu FOMC toplantısının tutanakları ise TSİ 21:00 itibariyle açıklandı.

 

 

Özet;                  

1) Fed yöneticilerinin ifadeleri ilk faiz artırımının Haziran veya sonrası bir tarihte geleceği yönünde.

2) ABD’de ilk çeyrekte ekonomik aktivitenin zayıf seyretmesi, “ilk faiz artışının” gecikmesine neden olabilir.

3) Fed yetkilileri ilk faiz artışının 2015 sonuna kalabileceğini düşünüyor. Güçlü dolar ve düşük petrol fiyatları fiyatlama davranışları üzerinde etkili oluyor.

4) Enflasyon kısa dönemde petrol fiyatları ve güçlü dolarla birlikte aşağı yönlü baskı altında kalıyor.

5) Enerji fiyatlarının ve doların stabilize olması durumunda enflasyon hedefine ulaşmak konusunda “oldukça emin” (reasonably confident) olabiliriz.

6) Fed bilançosundaki kısa vadeli tahvillerin satılması yönünde tartışmalar “ilk defa” toplantı tutanaklarında yer aldı.

 

Özetle;

Fed tutanaklarından çıkan sonuçlar, faizlerin “Haziran” veya sonrasında “belirsiz” bir tarihte artacağına işaret ediyor. Enflasyonun “mevcut” durumu petrol fiyatları ve doların değer kazanması dolayısıyla kısa dönemde çekince kaynağı görülüyor. Ancak stabilizasyonun sağlanması durumunda “enflasyon” faiz artışı için engel olmaktan kalkabilir. Çıkış planının “daha fazla” belirlilik kazanması faizlerin hızla artacağı yönündeki endişeleri hafifletebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap