FOMC Toplantısı Yaklaşırken Gelişmekte Olan Ülkeler ve Türkiye’de Son Durum

Aralık ayı FOMC toplantısı yaklaşırken “Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi(MSCI)/S&P 500” rasyosunda düşüş trendi devam ediyor.

5 yıllık dönemi incelediğimizde en düşük seviyede bulunuyor. -2 standart sapma ise 0,3914’den geçiyor. -2 standart sapma seviyesi ve trendin alt seviyesine kadar bir düşüş potansiyeli devam ediyor. ABD’deki bir faiz artışı da bu senaryoyu destekleyebilir.

174457-spx FOMC Toplantısı Yaklaşırken Gelişmekte Olan Ülkeler ve Türkiye'de Son Durum

 

Türkiye ise gelişmekte olan piyasalar arasında olumlu ayrışmaya devam ediyor. BIST 100/MSCI Gelişmekte olan Ülkeler Endeksi 5 yıllık dönemde +2 standart sapma seviyelerine yakın ve yükseliş trendi içerisinde bir görünüm var.

174458-xu100 FOMC Toplantısı Yaklaşırken Gelişmekte Olan Ülkeler ve Türkiye'de Son Durum

 

BIST 100’ü teknik olarak incelersek 200 haftalık ortalama ve 1 standart sapma seviyeleri önemli. Seçim sonrası yaşanan yükselişlerin +1 standart sapma seviyesi civarında sınırlandığını ve tekrar ortalamaya geri dönüş gerçekleştiğini görüyoruz. Bu ortalama güçlü bir destek olarak karşımıza çıkabilir.

174459-bist FOMC Toplantısı Yaklaşırken Gelişmekte Olan Ülkeler ve Türkiye'de Son Durum

 

Burç Oran

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzman Yardımcısı

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap