Fitch: Türkiye’nin mali pozisyonu üzerinde baskı yok

Uluslararası kredi derecelendirme…

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, gelişmekte olan Avrupa ülke kredi notları için bugün yayınladığı raporunda, Türkiye’nin mali pozisyonu üzerinde baskı olmadığını belirtti.

Fitch raporunda, “2016’nın ilk 5 ayına dair verilerin merkezi hükümetin seçimle ilişkili harcama taahhütlerini uygulamasına rağmen Türkiye’nin mali pozisyonu üzerinde bir baskı bulunmuyor. Bununla birlikte, Cumhurbaşkanı düşük faiz oranlarına ihtiyaç olduğu görüşünü devam ettiriyor ve para politikası yapısal şekilde yüksek çekirdek enflasyona rağmen gevşetildi” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin artırılmasını öngören anayasa reformunu destekleyen yeni bir Başbakan atanmasının siyasi belirsizliği canlandırabileceğini belirten kuruluş sürecin potansiyel olarak kuvvetler ayrılığını baltalayabileceğini ifade etti. 

 

-businessht

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap