Finansal stres göstergeleri ne yönde?

Piyasalarda olan biteni geniş pencereden görebilmek için finansal stres göstergelerimizi güncelliyoruz. Burada;
– Euro bölgesi bankacılık sistemi riskini gösteren EURIBOR-OIS (Swap) faiz oranları farkında bir miktar yükseliş gözlemleniyor. Ancak detaylara bakıldığında Euro bölgesinde olumlu hava nedeniyle her iki faiz oranında da düşüş görüyoruz. Burada swap oranlarındaki gerileme daha hızlı olduğu için Euribor ile swap arasındaki fark artıyor. Türkçesi: Euro bölgesi bankalararası piyasasında stres işareti görmüyoruz, yanlış alarm.
– Gelişmekte olan ülke rallisi devam ediyor: Geçtiğimiz haftalarda bahsettiğimiz üzere kur oynaklığında belirgin düşüş var. Ülke riskini gösteren CDS kontrat primleri de geriliyor. Diğer bir deyişle Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülke grubuna para girişi ve yabancı ilgisi devam ediyor.
– Çin’de artan konut fiyatları ve ana enflasyon kalemi, fon çıkışları (birkaç aydır fon girişine dönüldü) nedeniyle yılbaşından bu yana faiz oranlarını yüksek tutan Çin Merkez Bankası bu politikasına devam ediyor. Bu nedenle gecelik faiz oranları yüksek seyrediyor. Bu politikalar bütünü yılın ikinci yarısında global büyümeyi olumsuz etkileyebilir.

AK Yatırım

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap