Finansal Stres Endeksi

“Kriz öncesi döneme yakın.”

New York Fed Başkanı Willam Dudley, 26 Ağustos Çarşamba günü gerç

ekleştirdiği konuşmasında Eylül’de faiz artışını düşük ihtimal olarak değerlendirdi.Hisse senedi piyasasında yaşanan oynaklık, ABD büyümesi üstüne soru işaretleri Fed’in kaygı duyduğu gelişmeler arasında görülebilir. Dudley’in görüşlerine göre hisse senedi piyasası hanehalkına refah etkisi sağlayarak reel ekonominin de ilerlemesine katkı sağlayabilir. 2015 yılı itibariyle finansal stres endekslerinin de kriz öncesi döneme oldukça yaklaştığı görülüyor. Grafikte Chicago Fed, Kansas Fed ve St. Louis Fed finansal stres endeksleri gösteriliyor. Endeksin yüksek değer alması finansal koşulların görece sıkı olduğunu gösteriyor.

156005-1 Finansal Stres Endeksi

Yakın dönemde doların güç kazanması ABD ekonomisi üzerinde belirgin etkiler yaratabilir. Güçlü dolar ihracatı olumsuz etkileyebilir. Diğer yandan ithalatı cesaretlendirebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap