Finansal Koşullar Kötüleşiyor

Euro Bölgesi ve ABD’de Finansal Koşullar Endeksi

Bloomberg tarafından hesaplanan Finansal Koşullar Endeksi para, tahvil ve hisse piyasasında finansmana ulaşma kolaylığını gösteriyor. Endeksin pozitif değer alması basit olarak gevşek finansal koşulları, negatif değer alması sıkı finansal koşulları gösteriyor. Basit olarak endeksin seviyesini finansmana ulaşma kolaylığı olarak değerlendirebiliriz.

46222-2 Finansal Koşullar Kötüleşiyor

Yakın dönemde hem ABD’de hem de Euro Bölgesi’nde finansal koşulların daha sıkı hale gelmeye başladığını görebiliriz. Piyasa katılımcıları finansman olanağı sağlamak konusunda bir miktar katı davranıyor olabilir.

 

Euro Bölgesi’nde finansal koşullar endeksi geçtiğimiz ay itibariyle -0,22 seviyesine kadar gerilemiş durumdadır. Söz konusu seviye 2012 sonundan bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor. Son dönemde endeksin kötüleşmesi hisse senedi piyasasında oynaklığı yükselmesi ve çeper ülke tahvil faizlerinin hızla yükselmesinden ileri geliyor olabilir. ABD’de ise finansal koşullar endeksi 2014’ün ortalarında 1.26 seviyelerindeyken, an itibariyle 0.28 seviyesine gerilemiştir. Ancak hala pozitif bölgede kalmaya devam etmektedir.

 

10 yıllık Japon tahvil faizleri 0,29%, Alman 10 yıllık tahvil faizleri 0,49% seviyesinde, ABD 10 yıllık tahvil faizi ise %1,95 seviyesindedir. Söz konusu gelişmeler neticesinde yatırımcılar güvenilir varlıklara talep gösterme eğiliminde, bu durum finansal koşulların sıkı olmasından ileri geliyor olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap