Finans ve Astroloji

astroloji_theme Finans ve Astroloji

“Tarih tekerrürden ibarettir” sözü gökyüzüne baktığınızda her zaman daha anlamlı olmuştur. Çünkü gökyüzünde kendisini belli periyotlarda tekrarlayan onlarca çevrim var. Bugün Fed’i ilgilendiren bu çevrimlerden biri hakkında bilgi vermek istiyorum.

Fed’in kuruluş tarihine göre çıkarttığımız kuruluş haritası ve bundan türettiğimiz “progres” denilen bir harita var. 1985-86 ve 2015-16 dönemlerinde her iki haritada da kendisini tekrarlayan iki transit söz konusu;

– her iki dönemde de transit Satürn, Fed Venüs’üyle kavuşuma doğru gitmekte
– ve progres Ay progres Venüs’le sert açı yapmakta.

Eylül 1985’te progres Ay-Venüs karesinde Fed, 1984’te başlayan seri faiz indirimlerinin ardından faizleri 25 baz puan artırmıştı. Venüs, bir merkez bankası haritasında borç alma-borç verme faizleriyle ilişkilendirilir. Genelde tetikleyici konumda bulunan Ay, sert açı nedeniyle artış yönünde etkiler doğurabiliyor. Fakat bu faiz artışının devamı gecikmekle kalmadı, bir miktar gevşeme de oldu. Sınırlandırıcı karakteriyle bilinen transit Satürn’ün Fed Venüs’üyle kavuşumuna, yani Aralık 1986’ya kadar.

Bundan 30 yıl sonra bir başka progres Ay-Venüs karesinde yani Aralık 2015’te Fed, yine uzunca müddettir devam eden faiz indirim döneminin ardından 25 baz puan artışa gitti. Fed’in son kararı ve açıklamalarından anlıyoruz ki faiz artışı 1986’ya benzer şekilde sekteye uğramış durumda. Eğer 1986 gibi bir sonraki faiz artışı transit Satürn’ün Fed Venüs’üne değdiği Aralık 2016’ya (başkanlık seçimleri sonrasına) kalırsa şaşırmam. “Fed siyaseti takmaz” diyenler olabilir fakat aynı görüşte değilim. Fed’in yönettiği para neticede siyasi para, siyasetten kesinlikle bağımsız olmadığını düşünüyorum (Fed üyeleri içinde Cumhuriyetçi partiye oy veren en fazla 2 kişi olduğu söyleniyor) 

Ağustos’ta Fed haritasının 2-8.evler hattında Ay tutulması var. Eylül’de birçok kişi faiz artışına kesin gözüyle bakacaktır. Fed’in siyasetten bağımsız olup olmadığını Eylül kararıyla anlayabiliriz.

Son olarak, astrolojik durumları bizim merkez bankası kadar kötü değil tabii. TCMB progres haritasında iki kötücül Mars-Satürn karşıtlığı; kuruluş haritasında ise ana aksların değişken burçlardaki kare tarafından baskılanması var. İlerleyen aylarda TCMB de önemli testlerden geçebilir

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap