Finans Haberi Okurken ve Yatırım Kararı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavsiye niteliğinde birkaç konu var.

Finans Haberleri okurken,

Birincisi çok faklı kaynaklardan beslenmek.. Örnek olarak yazılı medya,görsel medya ve sosyal medya.
ikinci husus olarak ta haber kaynaklarından beslendiğimiz hususların doğruluğu yani güvenilirliliğini tespit etmek.
Örneğin, bir gazeteyi veya bir internet sitesini takip ediyorsak, geçmişe dönük verileri ve bilgileri tekrar okuyup doğruluğunu tespit etmek gerekiyor.Pratiğindeki doğruluğu tespit etmek önemli ve objektif olan haber mecralarını seçmekte aynı şekilde.
Sosyal medyanın da takibi oldukça önemli, özellikle finans sektörü hızlı haber akışını beraberinde getirir. Sürekli takip ve ciddi veri akışı karmaşasından kurtulmak için , kendimize özgü haber takip mekanizması geliştirmemiz gerekir.f0027306 Finans Haberi Okurken ve Yatırım Kararı Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yatırım kararları alırken ise ,

1. Ne kadar rahat olduğumuz önemli… cebimizde bir para ve miktarı ne olursa olsun vadesi olan bir paramı zaman bu aşamada en önemli etken. eğer borç alınıp yatırım yapılacak bir tutar ise vadesi olan bir para ise bu aşamada yatırım yapmak çok mantıklı olmayabilir.

2. Uzun vadeli bir yatırım kararında kolay kolay yanılma olmaz belki zaman kaybedebiliriz ama para kaybetmenin olasılığı düşer. Yatırım kararları alındığında vadeyi önceden belirlemek en önemli noktalardan biri. Kısa vadeli bir yatırım düşünerek girdiğiniz bir hisse senedi yatırımına işler yolunda gitmeyince uzun vadeye dönmekte yanlış bir yoldur. çünkü o hisse yatırım sürecine bağlı olarak seçilmiştir,belki oynaklığı daha fazla olan hızlı hareket edebilen bir hisse senedi yatırımcısına da ciddi zarar ettirebilir. Kararlar başlangıç aşamasında verilir. işler terse döndüğünde ise stop-loss devreye girmesi gerekir.

3. Kar ı al zararı durdur, yatırımcı kendi tespit ettiği kar ve zarar seviyesini önceden belirlemesi lazım, kafasında belirlediği zarar ona psikolojik olarak katlandığı seviyede ise dünyadan ne yaşanırsa yaşansın zarar edeceği tutarda kar edeceği tutarda belli olmuş olur.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap