Fed Yönlendirmeyi Değiştirebilir

“patient” yerine, “reasonably confident” ifadesi gelebilir..

Federal Açık Piyasa Komitesi piyasaların merakla beklediği faiz kararını 18 Mart Çarşamba günü TSİ 20:00 itibariyle açıklayacak. Fed/FOMC iki gün sürecek toplantının sonuçlarının yanı sıra ekonomik projeksiyonlarını da güncelleyecek. Fed Başkanı Janet Yellen ise, para politikasının ilerleyen dönemdeki gidişatı üzerine basın toplantısını faiz kararının duyurulmasının 30 dakika sonrasında düzenleyecek.

 

FOMC’nin ilk faiz artırımının zamanlaması açısından toplantı metninde yer verdiği “sabırlı” ifadesini kaldırması ise “olası” görülüyor. İfadenin kaldırılması durumu Haziran’da faiz artırımına kapı aralayacağı gibi, ekonomik aktivitenin “ilk faiz” artışına hazır olduğu anlamını taşıyabilir. Fed politikasını her toplantıda yeniden değerlendirmektedir.

 

Sözlü Yönlendirme Değişebilir mi?

17 Aralık tarihli Fed/FOMC toplantısında, “hatırı sayılır süre” ifadesi kalkmış, “sabırlı” ifadesi söz konusu ifadenin yerini almıştı. 17-18 Mart Fed/FOMC toplantısında “patient” (sabırlı) ifadesinin yerine, “reasonably confident” (oldukça emin) ifadesi gelebilir. Yeni ifade ilk faiz artırımına geçmeden önce  enflasyonun %2 hedefine ulaşacağı konusunda “oldukça emin” olunması gerektiği yönünde kullanılabilir. Fed’i yakından izleyen WSJ muhabiri Jon Hilsenrath’a göre, Fed Başkanı Janet Yellen’ın 24 Şubat tarihli Senato sunumunda kullandığı ifade politika metnine girebilir.

 

“Güçlü” İfadesi Değişebilir mi?

Ocak ayı toplantı metninde, ekonomik aktivitenin “ılımlı” (moderate) devam ettiği ifadesi, “güçlü” (solid) olarak değiştirilmişti. Söz konusu ifade Mart ayı toplantı metninde zayıflayan dördüncü çeyrek büyüme (%2,40) performansıyla birlikte “güçlü” ifadesi yerine daha zayıf bir ifade kullanılabilir. Diğer yandan zayıflayan perakende satışlara da referans verilebilir. Son toplantı metninde, enerji fiyatlarının düşük seyretmesinin hane halkları açısından, vergi indirimi niteliğinde olduğuna dikkat çekilmişti.  

 

Grafikte CPI ve PCE enflasyon verileri gösteriliyor.

76098-ok1 Fed Yönlendirmeyi Değiştirebilir

Fed toplantı metninin yanı sıra ekonomik tahminlerini de gözden geçirecek. Bloomberg anketine katılan katılımcılar “uzun dönemli” projeksiyonlarda değişiklik beklemiyor. İşsizlik oranında 2015 yılı için ifade edilen 5.2-5.3 aralığının 0.1 puan aşağı yönde revize edilmesi bekleniyor. 2.6-3.0 aralığında ifade edilen 2015 yılı büyüme tahmininin de “hafif aşağı yönlü” revize edilmesi bekleniyor. Manşet PCE rakamının ise aşağı yönde revize edilmesi olasılığı daha yüksek görülebilir. Çekirdek enflasyon tahmininin ise yatay kalması bekleniyor.

 

Fed toplantı metninde enflasyonun yeniden “ön plana” alınması, ilk faiz artırımı için enflasyonun “bir miktar daha” önemli görüldüğünün ilanı olabilir. Söz konusu enflasyon çekincesi kısa dönemde “güvercin” bir unsur görülebilir.

 

Konu hakkındai bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:
0212 410 05 98
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap