Fed ve Uzun Dönemli Faizler

İlk faiz artışının geleceği düşüncesiyle faizler artıyor.

Fed görev tanımı gereği istihdam ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. Enflasyon riski yaratan bir para politikası deflasyon riskiyle savaşmaktan daha tercih edilir görüyor. Tüketicilere enflasyon sözü verilerek harcama yapmaları arzu ediliyor. İstihdam piyasasında ve fiyat istikrarında “istenen” seviyeye ulaşılması durumunda söz konusu parasal genişleme programından çıkışa geçilecek.

 

Fed ve Çıkış Süreci

21-22 Haziran 2011: Çıkış Programı ilk kez yayınlandı.

18-19 Haziran 2013: Fed Başkanı Ben Bernanke çıkış programının uygulanmaya başlayacağının sinyalini verdi.

Haziran 2013 – Aralık 2014 (Taper Tantrum) Fed’in faizleri artırmasıyla dünyanın sonunun geleceğinin düşünüldüğü dönem.

 

Mevcut durum itibariyle komite üyelerinin neredeyse tamamı faizlerin 2015 yılı içinde artacağını düşünüyor. Çıkış programında anahtar kelime “kademeli” olacak. Para politikası “uzunca bir süre daha” destekleyici olmaya devam edecek. Azımsanmayacak oranda piyasa katılımcısı ilk faiz artışına Eylül’de başlanacağını düşünüyor. Bu nedenle de uzun dönemli faizler yükseliyor.

144919-1 Fed ve Uzun Dönemli Faizler

Grafikte 2, 5, 10 ve 30 yıllık tahvil faizleri gösteriliyor. Fed 2015 yılında faiz artırımına başlaması durumunda 2006’dan bu yana bir ilki gerçekleştirmiş olacak. Fed üyelerinin yakın dönemdeki ifadeleri ilk faiz artışının yakın dönemde gelebileceğine işaret ediyor. Böylelikle kısa dönemli faizler uzun dönemli faizlerden daha hızlı artış gösteriyor.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap