Fed ve Son Gelişmeler

İlk faiz artışının zamanlaması..

Fed kuvvetle muhtemel ki parasal genişleme programından çıkışın ikinci aşaması olan “faiz artırımı” sürecine 2015 yılı içerisinde başlayacak. Mevcut durum itibariyle ilk faiz artırımı Nisan sonrası belirsiz bir tarihte gelebilir. Piyasa katılımcıları Haziran toplantısında faiz artırımını FFR vadeli kontratlarında fiyatlamasa da hala Haziran seçeneği geçerli olarak ifade ediliyor.

 

Fed Başkanı Janet Yellen yakın dönemde gerçekleştirdiği sunumunda, Fed’in uygun ekonomik şartlar oluşması durumunda bu yıl faizleri artırabileceğini ifade etmişti. Ancak durumun “yavaş işleyen bir süreç” olabileceğini de sözlerine ekledi.  Fed görev tanımı gereği olarak, tam istihdamı ve fiyat istikrarını sağlamayı hedefliyor. Fed faizleri artırmaya başladıktan sonra faizler (FFR) uzun dönemde normal seviyelere ulaşacak. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer ise, kısa dönemli faizleri artırmadan önce finansal stabilite üzerindeki risklere “fazlasıyla” önem atfedeceklerini ifade etti. Fischer “faizlerin artırılmasının piyasalarda oynaklığı tetikleyeceği” uyarısında da bulundu.

 

ABD’de faiz artışının zamanlaması ekonomik gelişmelere bağlı. İlk çeyrekteki zayıf seyrin devam edip etmeyeceği ve istihdam piyasasının durumu ilk faiz artışının zamanlaması açısından önemle izlenebilir. Mevcut durum itibariyle ikinci çeyrekte ekonomik aktivitenin güçleneceği yönünde bazı işaretler bulunuyor, devam edip etmeyeceği önemli.

 

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap