Fed ve Mesajlar

Fed tutanaklarından kalanlar..

Fed 27-28 Ocak FOMC toplantısına ilişkin tutanakları 18 Şubat itibariyle açıkladı. Fed toplantı sonucunda sözlü yönlendirmesini ilk faiz artışı için “sabırlı” olunacağı ifadesiyle korumuştu.

 

Ocak ayına ilişkin toplantı tutanakları, ilk faiz artırımının “yılın ortasında” gelebileceği düşüncelerinin “bir miktar” zayıfladığını gösteriyor. Fed yöneticilerinin çoğunluğu ilk faiz artışının zamanlaması konusunda acele edilmemesi gerektiğini düşünüyor.

 

Diğer yandan komite üyeleri “sabırlı” ifadesini Mart toplantısında kaldırmak hususunda “isteksiz” bir tavır sergiliyor. “Sabırlı” ifadesini toplantı metninden kaldırmanın piyasalarda “aşırı” reaksiyona sebebiyet vereceğinden çekince duyuluyor.

 

Komite üyeleri, diğer yandan faizleri erken artırmakla geç artırmak arasındaki farklar üzerine kapsamlı tartışmalarda bulunuyor. Faizleri geç artırmaya başlamanın “daha agresif” faiz artırımlarını getirebileceğinden endişe ediliyor. Faizleri erken artırmaya başlamak ise “finansal stabilite” üzerinde riskler yaratabilir. Küresel piyasalarda yaşanacak oynaklık ABD ekonomisinin “güçlü” ilerlemesi üzerinde engeller yaratabilir.

 

60893-1 Fed ve Mesajlar

Enflasyon

“Bazı” FOMC üyeleri çekirdek PCE enflasyonunda stabilizasyonu görmek istiyor. “Birkaç” FOMC üyesi ise TIPS (5y5y) fiyatlamasını görmenin gerekli olduğunu düşünüyor. Hali hazırda enflasyon bekleyişlerini gösteren forward breakeven rate (5y5y) oldukça zayıf seyrediyor. TIPS breakeven olgusu son toplantı metninde yer aldığı üzere “yakından izlenen” bir konu. Petrol fiyatları dolayısıyla enflasyonun zayıflaması çekirdek enflasyonu da aşağı çekiyor, “birkaç” üye bu durumu geçici olacak görüyor.

 

Çin, Ortadoğu, Ukrayna ve Yunanistan’da gözlenen “küresel dezenflasyon süreci” de tutanaklara girmiş  durumda. Güçlenen doların “ABD’nin net ihracatı” üzerinde engel yaratabileceğinden çekince duyuluyor. Ancak bu durum “neredeyse dengede” görülüyor.

 

Sonuç olarak ise, “çoğu” üyeye göre, Mart ayı toplantı metninden “sabırlı” ifadesinin çıkarılması, ilk faiz artışına “çok kısa bir süre” kaldığı algısına neden olabilir. Bu durum üyeler tarafından endişeyle karşılanıyor. 

 

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:
0212 410 05 98
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap