Fed ve Faiz Artırım Süreci

2015’te iki artırım olabilir..

Fed 17-18 Mart tarihli FOMC toplantı metninden faizlerin ilk olarak artırılacağı dönem açısından “sabırlı” bir duruş sergileneceği ifadesini çıkardı. Toplantı metninden “sabırlı” ifadesinin çıkarılması Haziran’da faiz artışına kapı aralıyor. Fed yetkilileri Nisan sonrasında herhangi bir toplantıda faiz artırımı kararı verebilir. Fed yetkilileri büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı yönde revize ederek daha “ılımlı” (moderate) bir ekonomik görünüme işaret etti.

 

Fed/FOMC toplantısında yayınlanan projeksiyonların önemli bir kısmı da “dot plot” çalışması. Mart toplantısından sonra Fed üyelerinin faizlere ilişkin beklentileri geriledi. Fed yetkilileri “dot plot” çalışmasıyla yıl sonunda faizleri nerede gördüğünü sunuyor.

 

Fed üyelerinin politika duruşlarına yönelik olarak notumuz..

https://parahaberi.com/TR-TR/haberler/65982/fed-ve-kuslari

 

Bloomberg Economics anonim olarak yapılan “dot plot” çalışmasını “Fed spectometer” metoduyla şahin ve güvercin üyelere göre tahmin ediyor. Mart toplantısı itibariyle Fed üyelerinin yıl sonu faiz beklentisi 0.625% seviyesine gerilemiştir. Aralık ayında tahmin 1.125% seviyesindeydi. Mevcut durumda “dot plot” yıl sonuna kadar iki faiz artırımını olası görüyor. Haziran, Temmuz, Eylül veya Ekim aylarından birinde faiz artırımı “teknik olarak” mümkün.

 

Figürde Fed üyelerinin faizleri nerede gördüğü yönünde “tahminler” ifade ediliyor. Oy hakkı olan üyeler mavi renkle gösteriliyor. 10 üye yıl sonunda faizleri “0.50-0.75” aralığında görüyor. Durum “iki faiz artırımı” ihtimalini güçlendiriyor. İki artırım düşüncesi Fed’in tarihsel olarak faiz değişimlerini 25 baz puan olarak yapmasından ileri geliyor.

 

Bir sonraki “dot plot” güncellemesi 16-17 Haziran toplantısında yapılacak. Komite üyeleri ilgili toplantıda büyük ihtimalle, güçlenen doların ekonomiye etkilerini, işgücü piyasasında durgunluğun yavaşlamasını ve çekirdek enflasyonun durumunu yeniden değerlendiriyor olacak. Fed’in politikasını “her toplantıda” yeniden gözden geçirecek olması, kamuoyuna yapılan açıklamaların önemini artırabilir.

77533-1 Fed ve Faiz Artırım Süreci

77535-2 Fed ve Faiz Artırım Süreci

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:
0212 410 05 98
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap