Fed ve Enflasyon Misyonu

Fiyatlar genel düzeyi politika hedefi altında..

Fiyat istikrarı dünya merkez bankalarının genelinde en önemli görevlerden biri olarak görülür. Fed yetkilileri de açıklamalarında fiyatların istikrarlı bir şekilde gelişme göstermesini, fiyatlar genel düzeyinin zayıf seyretmesinden iyi görür. Enflasyon tüketicilerde fiyatların ilerleyen dönemde artacağı algısını yaratarak harcama isteği yaratabilir.

 

Fed 16-17 Aralık tarihine ilişkin toplantı tutanaklarını hatırlanacağı gibi 7 Ocak 2015 itibariyle açıkladı. Tutanaklardan alınacak en önemli mesajlardan biri, faizlerin Nisan’a kadar artmayacağı olarak ifade edilebilir. Enflasyon tarafında ise tutanakta yer alan ifadelere göre, çekirdek enflasyonun mevcut seviyeleri ilk faiz artırımına başlanması için engel teşkil etmiyor. 

 

Enflasyon Politika Hedefi Altında

46266-2 Fed ve Enflasyon Misyonu

“Faizlerin artırılması için enflasyonun hedefe doğru ilerlediğinden emin olunmalı.” ifadesi de önemli görülebilir. Grafikte, TÜFE mavi renk, çekirdek TÜFE siyah renk, PCE ve Çekirdek PCE turuncu renkle gösteriliyor. Fed’in politika hedefi olan %2 seviyesi ise yeşil renkle gösteriliyor.

 

Üyelerin çoğu enflasyonun yakın dönemde geri çekilmesini petrol fiyatlarına bağlı “geçici” bir faktör olarak görüyor. Enflasyonun ilerleyen dönemde %2 hedefine doğru ilerleyeceği düşünülüyor. Tutanaklarda yer alan bir diğer ifade ise, “ücretler” genel düzeyinde gelişmenin belirgin kanıtlarla desteklenmesi gerektiğine dikkat çekiliyor. İstihdam piyasası gelişmesine karşın, “ücretlerin seviyesi” bir endişe kaynağı görülüyor.

 

2015 yılı genelinde enflasyonun rakamsal olarak geldiği yerden ziyade enflasyon bekleyişleri önem taşıyor. Fed bu konuda 5y/5y forward breakeven rate göstergesini izliyor. Söz konusu gösterge yatırımcıların enflasyon beklentilerinin tahvil piyasasında fiyatlanmasını gösteriyor.

 

Diğer yandan ise sözlü yönlendirme değişikliğinin herhangi bir sinyal niteliği “taşımadığına” dikkat çekiliyor. İlk faiz artışı için ifade herhangi bir zaman tanımlamasına yer vermiyor.

 

Deniz KAHRAMAN

 

18 Aralık tarihli not..

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/71227/fed-sabrediyor-simdi-ne-olacak

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap