Fed Tutanaklarının Şifresi

Tutanaklar günden güne daha algılaması zor hale geliyor..

ABD Merkez Bankası, para politikasını yönlendirmedeki becerisini büyük ölçüde yıllar boyunca artan şeffaflığa borçlu. Şeffaflıkla birlikte piyasa katılımcılarının kafasındaki soru işaretleri de azalıyor olabilir. İlk olarak Şubat 1994 tarihinde yayınlanan FOMC tutanaklarıyla komite üyelerinin düşüncelerini algılamak daha kolaylaşmıştır.

 

İlk zamanlarda politika duruşunda bir değişiklik olduğunda yayınlanan FOMC tutanakları, Mayıs 1999’dan bu yana her toplantıda yayınlanmaktadır. Günümüzde gelindiğinde tutanaklar gelecekteki para politikası görünümü açısından ipuçları verecek bir “sözlü yönlendirme” belgesi niteliğindedir.

 

60960-1 Fed Tutanaklarının Şifresi

St Louis Fed tarafından yapılan bir çalışmaya göre, tutanakların açıklığını ölçmek üzere Flech-Kincaid Grade Level index ölçümünden yararlanılmıştır. Bu endeks basit olarak daha yüksek değerin daha ileri düzey okuma becerisine karşılık geldiğini göstermektedir. Ortalama cümle uzunluğu ve ortalama kelime uzunluğu endeksin önemli bileşenleri arasındadır. Daha üst düzey okuyucuların anlayacağı derinlikte detayların paylaşılması, piyasa profesyonellerinin beklediği teknik detaylara da cevap bulmalarını sağlamaktadır.

 

Grafikte görülen dairelerin büyüklüğü ise toplantı metninin uzunluğunu göstermektedir. 1990’ların ilk yıllarında 50 ila 200 kelime içeren tutanaklar ilerleyen yıllarda 800 kelimeye kadar ulaşmıştır. 18-19 endeks değerine sahip olan tutanakları ancak üniversite derecesine sahip kişilerin anlayabileceği kabul görmektedir. Tutanakların daha uzun ve kapsamlı olması durumu para politikasına ilişkin daha fazla teknik ipucunu da içerdiği yönünde değerlendirilebilir.

60961-2 Fed Tutanaklarının Şifresi

Grafikte Ocak ayına ilişkin toplantı tutanaklarının kaç kelimeden oluştuğu gösteriliyor. 8.099 kelime içeren tutanaklar ekonomik gelişmeler ve para politikasının geleceği üzerine daha fazla ipucu sunuyor olabilir. Konuyu merak edenler için önceki sekiz toplantının ortalamasının 5.931 olduğunu not edebiliriz.

60962-3 Fed Tutanaklarının Şifresi

Fed Başkanı Janet Yellen döneminde tutanakların daha karmaşık bir hal aldığı St. Louis Fed tarafından hazırlanan bir araştırmayla ortaya koyuluyor. Ocak 2009’da tutanakları dört yıllık üniversite mezunu olan birisi kolaylıkla anlayabilirken, son dönemde Fed izleyicilerinin daha fazlasına sahip olması gerekiyor.

 

Özetle, Fed tutanaklarını piyasa katılımcılarının önemli bir kısmının “algılayamaması” şaşırtıcı bir durum görülmemeli..

 

 

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:
0212 410 05 98
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap