Fed Tutanaklarının Ardından

“ekonomik veriler hatırı sayılır ölçüde güç kazanmalı.”

Fed 16-17 Eylül tarihli FOMC toplantısına ilişkin tutanakları 8 Ekim Perşembe günü 21:00’de açıkladı. Tutanaklar gelişen ülkelerde yaşanan aşağı yönlü risklerin enflasyon ve büyüme görünümü üzerinde riskler yarattığına işaret etti. Asimetrik riskler Fed’i faizleri daha geç artırmaya itebilir. Tutanaklara göre Aralık ayında ilk faiz artışının gerçekleştirilme ihtimali “ılımlı olarak daha düşük” değerlendirilebilir. Fed üyelerinin çoğu hala 2015 yılı içinde ilk faiz artışının gerçekleştirilebileceğini düşünüyor.

 

Çin ekonomisinin hız kesmesi ABD’de net ihracatı olumsuz etkileyebilecek bir gelişmedir. Bir diğer yandan Çin kaynaklı endişeler doların değer kazanmasına neden oluyor. Diğer yandan emtia fiyatlarının da geri çekildiği bir ortam görülüyor. Hem emtia fiyatlarının zayıflaması, hem de Çin kaynaklı etkilerle doların değer kazanması enflasyon üzerinde kısa dönemde daha fazla baskı yaratıyor.

167186-1 Fed Tutanaklarının Ardından

Fed üyelerinin çoğu ilk faiz artışının 2015 yılı içinde gerçekleşmesini olası değerlendirse de, aksi duruma da hazırlıklı olunduğu görülüyor. Büyüme ve enflasyon üzerinde baskılar sürmesi durumunda, hem para politikası hem maliye politikası şoklara karşı aktif şekilde kullanılabilir. Diğer yandan tutanaklardaki bir diğer not ise, işsizlik oranı üstündeki yukarı yönlü riskler. İstihdam piyasası koşullarının güç kazanmasıyla birlikte daha fazla kişi işgücüne katılabilir.

 

Enflasyon tarafında ise daha önce ifade edilen noktalarla benzer noktalara dikkat çekiliyor. Uzun dönemli enflasyon beklentileri, “çapalanmış” (well anchored) olarak değerlendirilirken, piyasa bazlı (TIPS) enflasyon beklentilerindeki geri çekilme göreli olarak “iyimser” yorumlanıyor. Anket bazlı enflasyon beklentileri ise “stabil” olarak değerlendiriliyor.

 

Fed’in faiz artışına başlamasıyla birlikte bilançonun küçültülmesi aşamasına ise, Federal Fonlama Faizi (FFR) %1-2 seviyesine ulaştıktan sonra geçilebileceğine referans veriliyor.

 

Aralık seçeneği hala masada olmakla beraber, artırım için ekonomik verilerin hatırı sayılır ölçüde güç kazanması gerekebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap