Fed Tutanaklarında İzlenmesi Gerekenler

21:00 itibariyle açıklanıyor.

ABD Merkez Bankası 16-17 Haziran Fed/FOMC toplantısına ilişkin sonuçlar 8 Temmuz Çarşamba günü 21:00 itibariyle açıklanıyor. Fed Haziran ayı toplantı metninde faiz artırımının “kademeli” olarak yapılabileceğine dikkat çekmişti. 2015 yılı içinde iki faiz artırımı “olası” görülebilir.

 

İzlenmesi gerekenler;

 

1) Eylül’de Faiz Artırımı?

Fed üyesi Jerome Powell’ın yakın zamanda açıkladığı tahmini Eylül ve Aralık’ta iki faiz artırımı yapılacağı yönündeydi. Bu nedenle Haziran toplantı tutanaklarında ilk faiz artışına ilişkin zamanlama hakkında ipuçlarına yer verilebilir.

 

2) Uluslararası Gelişmeler, Yunanistan?

Fed Başkanı Janet Yellen 28 Haziran’da Yunanistan’da yaşanan gelişmelerin ABD’ye doğrudan bulaşma etkisinin sınırlı olduğunu ifade etmişti. Ancak Euro Bölgesi’nde görülecek etki de ABD ekonomisini etkileyebilir.

 

3) Faiz Artış Süreci ve Hız?

Fed’in bu yaz için hayatımıza kazandırdığı yeni bir kavram “kademeli” artırım. En son ekonomik projeksiyonlara göre faiz artış sürecinin “daha yavaş” işleyeceği yönünde beklentiler artmıştı. Toplantı tutanaklarından alınacak sonuçlar politika yapıcıların faiz artırım sürecinde nasıl bir “patika” izleyeceği hususunda bilgi verebilir.

 

4) Enflasyon?

Fed sözlü yönlendirmesi itibariyle ilk faiz artışına başlamadan önce enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediği hususunda “oldukça emin” (reasonably confident) olmak isteyeceğini ifade ediyor.

 

5) Konut Piyasası?

Fed Haziran ayı toplantı metninde konut piyasasına ilişkin görünümü “güçlü” şekilde yukarı yönlü olarak revize etmişti. Haziran ayına kadar bir yıldan uzun bir süredir konut piyasasındaki toparlanma “yavaş” olarak ifade edilmekteydi. İlgili tutanaklarda konut piyasasına yönelik “daha fazla” güçlü ifadeye yer verilebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap