Fed Tutanaklarına Doğru

17-18 Mart toplantısına ilişkin tutanaklar açıklanıyor.

ABD Merkez Bankası 17-18 Mart Fed/FOMC toplantısına ilişkin sonuçlar 8 Nisan Çarşamba günü 21:00 itibariyle açıklanıyor. Fed en son toplantıda hatırlanacağı gibi toplantı metninden sabırlı ifadesini çıkarmıştı.

 

17-18 Mart toplantısı sonrasındaki notumuz.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/146674/fed-ve-faiz-artirim-sureci

 

“Toplantı metninden “sabırlı” ifadesinin çıkarılması Haziran’da faiz artışına kapı aralıyor. Fed yetkilileri Nisan sonrasında herhangi bir toplantıda faiz artırımı kararı verebilir. Fed yetkilileri büyüme ve enflasyon tahminlerini aşağı yönde revize ederek daha “ılımlı” (moderate) bir ekonomik görünüme işaret etti. “

 

Fed tutanaklarında önemle izlenecek noktalar,

1) Varlık alım programının sonlandırılmasının ardından “faizlerin artırılacağı zaman dilimi” önem kazanıyor.

2) İstihdam piyasasının gelişimine ilişkin ifadeler yakın dönemdeki fiyatlama davranışı açısından önemli olabilir.

3) İlk çeyrekte ekonomik aktivitenin hız kesmesine neden olan gelişmeler ifade edilebilir.

 

 

Özetle; Fed tutanaklarından  çıkacak “olası” güçlü sinyaller, kısa dönemde doların güçlenmesine neden olabilir. Ancak son toplantıda ekonomik aktiviteye ilişkin ifadenin ılımlı (moderate) olarak tanımlanmasıyla birlikte aşağı yönlü sinyal gelme ihtimali daha güçlü görülebilir.

 

Piyasa ve Fed Ayrışması !

Finans piyasaları ve Fed politika yapıcılarının faiz düşünceleri farklılık gösteriyor. Uzun zamandan bu yana piyasaların mı Fed’e, yoksa Fed’in mi piyasalara yaklaşacağı konusu tartışılmaktaydı. FOMC üyeleri 17-18 Mart itibariyle faiz beklentilerini 2015 yıl sonu için 0,625% seviyesine indirmişti. Böylelikle Fed piyasaya doğru hareket etmiş oldu. Grafikte piyasa katılımcılarının faiz beklentileri, OIS (Overnight Indexed Swap) açık mavi renkle gösteriliyor. Lacivert renkle ise, Fed/FOMC üyelerinin 17-18 Mart toplantısında sundukları “dot plot” seviyeleri gösteriliyor.

88220-11 Fed Tutanaklarına Doğru

Faizlere ilişkin beklentinin aşağı çekilmesi ana etken, çekirdek TÜFE ve çekirdek PCE deflatörünün %2 hedefine ulaşması yönündeki çekinceler olarak ifade edilebilir. Fed ilk faiz artışına başlamadan önce enflasyonun %2 hedefine doğru hareket ettiğinden “oldukça emin” (reasonably confident) olmak istediğine toplantı metninde yer veriyor. Geri çekilen petrol fiyatları ve güçlenen dolar ABD üzerinde “ek dezenflasyonist baskı” yaratıyor.

 

Fed enflasyon bekleyişlerini yukarı iterek, ücretler üzerinden enflasyon yaratmayı amaçlıyor. Böylelikle önce hizmetler enflasyonu yükselecek, sonrasında da satınalma gücü yükselen hanehalkı daha fazla harcama yaparak ekonomik büyümeye katkı sağlayabilecek. Hali hazırda 10 yıllık forward breakeven rate (enflasyona endeksli tahvil fiyatlaması) 1 Ocak’tan bu yana 30 baz puan yükseldi.

 

Piyasa katılımcıları faiz swaplarından görüldüğü üzere Fed’in “daha temkinli sıkılaşma” yapacağı düşüncesinde..

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap