Fed Tutanaklarına Doğru

Tarih: 7 Ocak Çarşamba, Saat: 21:00

Fed 16-17 Aralık Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı kararı 17 Aralık tarihinde açıklanmıştır. İlgili toplantıya ilişkin tutanaklar 7 Ocak Çarşamba günü 21:00 itibariyle açıklanıyor.

 

Fed toplantı öncesinde paylaşılan notumuzda ifade edildiği gibi “sözlü yönlendirme” metninde değişikliğe gitmişti. Daha önceleri varlık alım programı tamamlandıktan sonra da faizlerin “hatırı sayılır süre” (considerable) boyunca düşük tutulacağı ifadesi toplantı metninde ikinci plana düştü. Yeni ifade faizlerin artırılması hususunda “sabırlı” bir duruş sergileyeceği oldu. 

 

17 Aralık tarihinde toplantıdan yaklaşık 5 saat önce paylaştığımız notumuz.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/70431/fed-oyuncu-degisikligi-yapabilir

 

Fed tarafından çıkış programının ikinci aşamasına ne zaman geçileceği sorunsalı kısa dönemde fiyatlar üzerinde etkili olmaya devam edebilir. Hatırlanacağı gibi Fed Başkanı Janet Yellen 17 Aralık’ta gerçekleştirdiği basın toplantısında, faizlerin ilk artırılacağı döneme ilişkin olarak “Nisan” ayına işaret etmişti.

 

Fed tutanaklarında önemle izlenecek noktalar,

1) Varlık alım programının sonlandırılmasının ardından “faizlerin artırılacağı zaman dilimi” önem kazanıyor.

2) Fed üyelerinin para politikasının normalleşmesi sürecinde yeni araçlar tanımlaması beklenebilir.

3) Söz konusu yeni araçlar, Fed’in çıkış programının beklendiği kadar sert geçmeyeceğine işaret edebilir.

4) İstihdam piyasasının gelişimine ilişkin ifadeler yakın dönemdeki fiyatlama davranışı açısından önemli olabilir.

5) İstihdam piyasasında aktivite ve momentumun son aylarda gelişme gösterdiğine tutanaklarda yer verilebilir.

6) Ekim ayı JOLTS anketinde “işten çıkma oranının” Nisan 2008’den bu yana en yüksek seviyeye yakın gerçekleşmesi, istihdam piyasasına yönelik ifadelerin önceki tutanaklara göre “daha olumlu” kalmasına neden olabilir.

 

Özetle;

Fed tutanaklarından  çıkacak “olası” güçlü sinyaller, kısa dönemde doların güçlenmesine neden olsa da, çıkış planının artık daha fazla belirlilik kazanması piyasaların geneli tarafından memnuniyetle karşılanabilir. Açıklık getirilecek çeşitli araçlarla, Faizlerin hızla artacağı yönündeki kaygılar hafifleyebilir.

 

Çıkış programı süreci hakkında bir okuma yapmak isteyenler için çalışmamız faydalı olabilir.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/71227/fed-sabrediyor-simdi-ne-olacak

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap