Fed Tutanakları ve İzlenmesi Gerekenler..

FOMC Tutanaklarına Doğru

Fed Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) 27-28 Ocak toplantısı sonuçları 28 Ocak tarihinde açıklanmıştı. Faizlerin artırılacağı dönem için “sabırlı” (patient) ifadesi yineledi. Sözlü yönlendirme kapsamında belirgin bir değişiklik yapılmazken, istihdam piyasası ve büyüme tarafında daha olumlu bir görünüme işaret edildi. Fed üyeleri ilk faiz artırımının zamanlamasına ilişkin olarak 2015 yılı içinde belirsiz bir tarihe işaret ediyor. Piyasa katılımcıları tarafından Haziran olası tarih olarak görülüyor.

 

27-28 Ocak toplantısı notlarına adresten ulaşılabilir.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/101678/fed-toplantisindan-kalanlar

 

Önemle izlenecek noktalar..

Ocak ayı toplantı metninde daha güçlü ifadelere yer verilmişti. Uluslararası gelişmeler ilk defa Ocak ayı itibariyle toplantı metninde yer aldı. Fed para politikasının normalleşmesi sürecinde “uluslararası gelişmeleri” de dikkate alacak.  Doların güçlenmesi, jeopolitik gelişmeler ve diğer merkez bankalarının hareketleri Fed’i yolundan çevirmese dahi politika hamlelerinin derecesi açısından belirleyici olabilir.

 

Ocak ayından önce Fed yetkilileri uluslararası gelişmelerin ABD ekonomisine etkilerini hafife almaktaydı.

 

Enflasyon Gelişmeleri

60511-1 Fed Tutanakları ve İzlenmesi Gerekenler..

Petrol fiyatlarının enflasyon üzerindeki kısa dönemdeki etkisi son toplantı metninde, “kısmen” (partly) yerine “fazlasıyla” (largely) olarak yeniden değerlendirilmişti. Genel itibariyle ise enflasyonun “kısa vadede” zayıflayacağına, “orta vadede” yeniden %2 seviyesine doğru ilerleyeceğine dikkat çekildi. Doların güç kazanmasıyla da birlikte ithalat fiyatlarının geri çekilmesi ve bozulan enflasyon bekleyişleriyle birlikte ücretlerin baskı altında kalabileceği yönünde beklentiler çekince unsuru görülüyor.

 

Bölgesel Fed Başkanları arasında ise tartışmalar her zaman olduğu gibi sürüyor. San Francisco Fed Başkanı John Williams para politikasının “kademeli olarak” sıkılaşmasının önceki süreçlere oranla “daha ılımlı” gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

 

Yellen Sunumu !

Fed Başkanı Janet Yellen’ın Senato’nun Bankacılık Komitesi’nde 24 – 25 Şubat tarihlerinde yapacağı sunum oldukça önemli. 17-18 Mart toplantısında “sabırlı” ifadesi toplantı metninden çıkacak ise, Yellen ilgili sunumda konu hakkında bazı ipuçlarını sunabilir. 24 Şubat ayın en önemli günü olabilir.

 

Fed ve çıkış programı hakkında daha fazla ipucu için..

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/71227/fed-sabrediyor-simdi-ne-olacak

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/91311/fed-cikisa-hazirlaniyor

 

Konu hakkında ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap