Fed Tutanakları Açıklandı

16-17 Aralık FOMC tıplantısı tutanakları açıklandı.

Fed 16-17 Aralık Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı kararı 17 Aralık tarihinde açıklanmıştı. Fed toplantı sonucunda sözlü yönlendirme metninde değişikliğe gitmişti. Daha önceleri varlık alım programı tamamlandıktan sonra da faizlerin “hatırı sayılır süre” (considerable) boyunca düşük tutulacağı ifadesi toplantı metninde ikinci plana düşmüştü. Fed faizlerin artırılması hususunda “sabırlı” bir duruş sergileyecek. Söz konusu FOMC toplantısının tutanakları ise TSİ 21:00 itibariyle açıklandı.

 

Özet;                  

1) Fed yöneticileri Nisan toplantısına kadar faizlerin artırılmasını olası görmüyor.

2) Faizlerin  ilk artırılacağı dönem açısından “sabırlı” olunacağı ifadesi, “önümüzdeki bir kaç toplantı boyunca” faizlerin artmayacağına işaret ediyor.

3) Fed yöneticilerinin ifadeleri faizlerin artırılacağı dönem açısından “Nisan ve sonrası” belirsiz bir tarihe işaret ediyor.

4) Enflasyon kısa dönemde petrol fiyatları ve güçlü dolarla birlikte aşağı yönlü baskı altında kalıyor.

5) Çekirdek enflasyonun mevcut seviyeleri ilk faiz artırımına başlanması konusunda engel değil.

6) İstihdam piyasasında göstergeler gelişmenin devam ettiğine işaret ediyor.

7) Toplantıda gecelik ters repo operasyonu (RRP) test sonuçları değerlendirildi. Araç fazla likiditenin çekilmesinde kullanılacak.

 

Özetle;

Fed tutanaklarından çıkan sonuçlar, faizlerin “Nisan” sonrasında “belirsiz” bir tarihte artacağına işaret ediyor. Enflasyonun “mevcut” durumu ise faiz artırımı için herhangi bir çekince kaynağı görülmüyor. Çıkış planının “daha fazla” belirlilik kazanması faizlerin hızla artacağı yönündeki endişeleri hafifletebilir.

 

Çıkış programı süreci hakkında bir okuma yapmak isteyenler için çalışmamız faydalı olabilir.

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/71227/fed-sabrediyor-simdi-ne-olacak

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap