Fed Toplantısından Kalanlar..

Küçük ama etkili değişiklikler..

ABD Merkez Bankası, Fed 28 Ocak itibariyle FOMC toplantısı sonuçlarını açıkladı. Faizlerin artırılacağı dönem için “sabırlı” (patient) olunacağı ifadesi yinelendi. Sözlü yönlendirme kapsamında belirgin bir değişiklik yapılmazken, “istihdam” piyasası ve “büyüme” tarafında daha olumlu bir görünüme işaret edildi.

 

Son dönemde zayıf seyreden enflasyonun, petrol fiyatlarındaki geri çekilmeden kaynaklandığına dikkat çekildi. Petrol fiyatlarının enflasyon üzerindeki kısa dönemdeki etkisi ise, “kısmen” (partly) yerine “fazlasıyla” (largely) olarak yeniden değerlendirildi. Genel itibariyle ise enflasyonun “kısa vadede” zayıflayacağına, “orta vadede” yeniden %2 seviyesine doğru ilerleyeceğine dikkat çekildi.

 

Ekonomik aktivite üzerindeki değerlendirme ise, daha olumlu ifadelerle değiştirildi. Ekonomik aktivitenin “ılımlı” (moderate) olarak devam ettiği ifadesi, “sağlam” (solid) olarak gözden geçirildi. Enerji fiyatlarının düşük seyretmesinin hane halkları açısından, vergi indirimi niteliğinde olduğuna dikkat çekildi. 

53480-2 Fed Toplantısından Kalanlar..

Grafikte enflasyon beklentileri gösteriliyor. Michigan Üniversitesi tarafından düzenlenen beklenti anketi sonuçları 1 yıllık enflasyon beklentileri gerilerken, 5-10 yıllık enflasyon beklentilerinin yatay kaldığını gösteriyor. Bu durum tüketicilerin de enflasyonda gerilemenin “geçici” olduğunu düşündüğünü gösteriyor. Fed piyasanın enflasyon beklentisi açısından, 5y/5y forward breakeven rate göstergesini izliyor. Söz konusu gösterge enflasyon beklentilerinin tahvil tarafındaki fiyatlamasını gösteriyor. Bu rakam da grafikte görüldüğü üzere yakın dönemde “belirgin” şekilde geri çekiliyor.

 

Fed faizleri ne zaman artırır sorusu üzerine..

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/101248/fed-faizleri-ne-zaman-artirir

 

Fed çıkış programı üzerine..

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/71227/fed-sabrediyor-simdi-ne-olacak

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap