Fed Toplantısından Beklentiler

16-17 Eylül Fed/FOMC toplantısı.

16-17 Eylül Fed/FOMC toplantısı sonuçları 17 Eylül Perşembe günü 21:00’de açıklanıyor. Fed 2006’dan bu yana ilk defa faizleri artırabilir. Fed enflasyonda yükselişten oldukça emin olması, istihdam piyasasında daha fazla gelişme görmesi durumunda, verilere bağlı olarak faizleri her toplantıda artırabilir. Fed ilk faiz artışını 25 baz puandan küçük bir adımla gerçekleştirebilir.

 

ABD ekonomisinin güç kazanmasıyla birlikte ilk faiz artışının 2015 yılı içinde gerçekleşmesi olası. Ancak Çin MB’nin 11 Ağustos’ta attığı devalüasyon adımı piyasalarda oynaklığın yükselmesine neden oldu. Fed’in Eylül’de adım atmamasına neden olacak bir gelişme, “finansal türbülans” olabilir. İlk faiz artışı Ekim veya sonrası döneme kalabilir.

 

Fed hali hazırda faizleri 25 baz puandan küçük adımlarla gerçekleştirebilir. 15 baz puanlık bir artış efektif Federal Fonlama Faizi (FFR) ile eş anlama geleceğinden “hiç faiz artışı yapılmamış” olarak değerlendirilebilir. Bir diğer yandan Ekim toplantısında faizlerin artırılma ihtimali “basın toplantısı olmasa dahi” bir seçenek. Fed Başkanı Janet Yellen hatırlanacağı üzere faizlerin ekonomik verilere bağlı olarak “her toplantıda” artabileceğine işaret etmişti.

 

Fed üyelerinin faizleri yıl sonunda nerede gördüğünü gösteren, “dot-plot” çalışmasında faizlerde aşağı yönlü bir revizyon gelebilir. Böylelikle faiz artışının daha düşük eğimde gerçekleştirileceği anlaşılabilir. Böylelikle ilk faiz artışının etkisi “nötralize” edilebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap