Fed Toplantısında İzlenecek 5 Konu

17 Eylül 21:00’de..

Fed/FOMC faiz kararı 17 Eylül Perşembe günü 21:00’de açıklanıyor.  WSJ anketine katılan ekonomistlerin %46’sı ilk faiz artışının Eylül’de geleceğini düşünüyor. Fed 2006’dan bu yana faizleri artırmamıştı.

 

1) Fed Faizleri Artıracak mı?

Fed üyelerinin bazıları ilk faiz artışına başlamak için koşulların uygun olduğunu ifade ederken, bazı üyeler ise özellikle piyasalarda yaşanan çalkantı dolayısıyla faizlerin sabit tutulması gerektiğini düşünüyor. Fed’in faizleri Ekim veya Aralık’ta artırması da bir diğer seçenek.

 

2) Projeksiyonlar?

Fed üyeleri Eylül toplantısında ekonomik projeksiyonlarını da güncelleyecek. Projeksiyonların yanında üyelerin faizleri yıl sonunda nerede gördüğü de oldukça önemli. Haziran’da 2015 yılı sonunda faizlerin görüldüğü seviye 0,625% seviyesine işaret etmekteydi. Fed faiz tahminlerini aşağı çekerek, faiz artırımını “daha kademeli” yapacağını ima edebilir.

 

3) Kademeli Artırım?

Fed üyeleri faiz artış sürecinin yavaş ve ihtiyatlı biçimde yönetilmesini bekliyor. Fed Başkanı Janet Yellen, Temmuz’da Senato’da gerçekleştirdiği sunumda, faiz artışını “ihtiyatlı ve kademeli” bir yaklaşımla gerçekleştirmek istediğini ifade etmişti. Toplantı metninde ilk faiz artışının kademeli bir şekilde yapılacağına yer verilebilir.

 

4) Uzun Dönem

Fed üyeleri Haziran’da yayınladığı projeksiyonlarda uzun dönemli faiz beklentilerini 3,75% olarak açıklamıştı.  Hatırlanacağı üzere Ağustos ayı itibariyle işsizlik oranı %5,1 seviyesiyle tam istihdam (NAIRU) seviyesine yakın (5,0-5,2%) gerçekleşmişti. Ücretler gelişimi tarafından desteklenmeyen istihdam piyasasındaki iyileşme, enflasyon yaratma konusunda başarılı olamayabilir.

 

5) Muhalif Üyeler

Fed son 5 toplantıdan bu yana kararlarını oybirliğiyle alıyor. Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker faiz artırımı yönünde oy kullanabilir. Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise Fed’in faiz artışı için 2016’ya kadar beklemesi gerektiği yönünde oy kullanabilir.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap