Fed Toplantısı ve İzlenmesi Gerekenler

Nette güçlü işaretler sunabilir.

Fed iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ilişkin sonuçları 29 Temmuz Çarşamba günü TSİ 21:00’de açıklayacak. Toplantı sonrasında herhangi bir basın toplantısı düzenlenmeyecek. Toplantı metninden alınacak “işaretler” yatırımcılar tarafından “dikkatle” izlenecek.

 

Önemle izlenecek 4 konu;

1) Faizler Sabit Kalacak mı?

Fed’in 2006 yılından bu yana Temmuz ayı toplantısında ilk defa faiz artırımına gitmesi piyasalar açısından çok büyük bir sürpriz olabilir. Politika yapıcıları “acil faiz artırımı” bir gereksinim bulunmadığını çeşitli ortamlarda kamuoyu ile paylaşıyor. WSJ tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistlerinden “hiçbiri” faiz artırımının Temmuz’da gelmesini beklemiyor.

 

2) İstihdam Piyasasına İlişkin Görüşler

Fed ifade ettiği üzere ilk faiz artışına başlamadan önce istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” (further improvement) görmek isteğindedir. Fed Başkanı Janet Yellen Kongre’de gerçekleştirdiği yarı-yıllık sunumunda istihdam piyasasının tam istihdam hedefine doğru ilerlediğini ifade etmişti. Ayrıca istihdam piyasasının normale “belirgin şekilde” (demonstrably closer to normal) yaklaştığı ifade edilmiştir. İstihdam piyasasının normale belirgin şekilde yaklaştığı ifadesi toplantı metnine girebilir. Söz konusu ifade ilk faiz artışında “daha da” yaklaşıldığı düşüncesini güçlendirebilir.

 

3) Enflasyona İlişkin Görüşler

Komite üyeleri ilk faiz artışına başlamadan önce, enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğinden “oldukça emin” (reasonably confident) olmak isteğindedir. Haziran ayı toplantı metninde petrol fiyatları stabilize olmuş görünmektedir ifadesine yer verilmişti. Son haftalarda geri çekilen petrol fiyatları yeniden toplantı metninde “çekince” unsuru olarak yer alabilir.

 

4) Tüketim ve Büyüme

Haziran ayı toplantı metninde hanehalkı harcamalarının ılımlı seyri dolayısıyla ekonomik aktivite de “ılımlı” (moderate pace) olarak ilerlemektedir ifadesine yer verilmişti. Fed Başkanı Janet Yellen harcamaların ılımlı olmasını otomobil gibi daha büyük montanlı ürünlerin tüketiciler tarafından tercih edilmesiyle açıklamıştı.

 

Özetle toplantı metninde, istihdam piyasası üzerine görüşler “yukarı yönlü”, enflasyon üzerine görüşler “aşağı yönlü” olarak revize edilebilir. Söz konusu toplantı metni nette “güçlü” işaretler sunabilir. Toplantı metninin istihdam ve enflasyon adına güçlü işaretler sunması Eylül’de faiz artırımı ihtimalini güçlendirebilir.

 

Fed/FOMC öncesi notumuz.

https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/321614/fedfomc-toplantisina-dogru

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap