FED Toplantısı Bugün Başlıyor

fed-toplantisi-nasil-yapilir-peki-fed-nedir-fedin-faiz-karari-neden-onemlidir FED Toplantısı Bugün Başlıyor

Geçtiğimiz hafta hem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) hem de hükümet kanadından yapılan açıklamalar sonrası Türk Lirası varlıklarında %1’e yakın değer kazanımları gözlemledik. Ancak İç taraftaki jeopolitik riskler dün gelen olumsuz büyüme verisinin etkisi ile Dolar’ın %0.5’e yakın değer kazandığı gördük. Ek olarak Cari işlemler dengesinin 1.675 milyon dolar açık verdiğini hatırlatalım.
Euro bölgesi ise geçtiğimiz hafta gerçekleşen Avrupa Merkez bankası (ECB) toplantısı sonrası Euro, Dolara karşı haftayı %1’e yakın değer kaybıyla kapattı. Veri akışı olarak sakin geçen ilk işlem gününde Euro varlıklarında tepki alımlarını izledik.
Bu sabah Çin tarafından açıklanan olumlu veriler ile ons altında tepki alımları görülse de, kritik FED toplantısı öncesi zayıf görünümü devam ediyor.
Petrol tarafında ise OPEC ve OPEC dışı ülkelerin hafta sonu gerçekleştirdikleri toplantıda petrol arzını kısmak konusunda anlaşmaları sonrası sert yükselişler gözlemledik. Suudi Arabistan’ında petrol arzını OPEC toplantısındaki anlaşmadan daha fazla kısabileceğini açıklaması yukarı yönlü hareketleri destekliyor.

USDTRY ANALİZİ
Hafta sonu yaşanan terör olayları ve dün gelen negatif büyüme verisinin etkisi ile dolar değer kazansa da küresel anlamda değer kaybeden dolar varlıklarının etkisi ile yukarı yönlü hareketlerin kısıtlı kaldığını söyleyebiliriz. Türkiye tarafından cari denge verisinin de olumsuz geldiğini hatırlatalım. ABD tarafından ihracat ve ithalat fiyat endeksi verileri volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak incelediğimizde Dolar/TL kuru 3.4610-3.4415 kritik destek bölgesi üzerinde kalıcı olduğu sürece yükselişine devam edebilir. Alımların devamında 3.4935-3.5260 direnç seviyeleri izlenebilir.

EURTRY ANALİZİ
Geçtiğimiz hafta Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin para politikası kararı sonrası EURTRY’de geri çekilmeler görsek de Türkiye içinde yaşanan gelişmeler sonrası yukarı yönlü hareketler devam ediyor. Gün içinde Almanya’dan gelecek ZEW ekonomik hissiyatı verisi ve Euro bölgesi ZEW ekonomik hissiyatı verisi volatiliteyi artırabilir. Teknik görünümde yükseliş hareketini sürdüren Euro/TL kurunda alımlar 3.7040 seviyesini aşarsa 3.7330 direnci karşımıza çıkabilir. Olası geri çekilmelerde ise 3.6750-3.6575 destek bölgesi kırılırsa, yükseliş eğilimi hız kaybedebilir.

EURUSD ANALİZİ
Avrupa Bölgesi’nde para politikası kararı sonrası Euro varlıkları sert değer kayıpları yaşadı. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ise İtalya’da oluşan bankacılık riskleri ile EURUSD paritesinde değer kayıpları derinleşti. Yeni hafta itibari ile veri akışı açışından sakin geçen ilk işlem gününde tepki alımları sonrası Euro’nun kayıplarını bir miktar geri kazandığını görüyoruz. Gün içinde Almanya’dan gelecek ZEW ekonomik hissiyatı verisi ve Euro bölgesi ZEW ekonomik hissiyatı verisi hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak yatay hareketlerine devam eden EURUSD paritesinde tepki alımları hız kazansa da kritik 1.0650 direnci aşılamadı. Kar satışlarının hız kazanması durumunda 1.0600-1.0555 destekleri gündeme gelebilir. Alımlar hız kazanır ve 1.0650 direnci aşılırsa, 1.0680-1.0730 seviyeleri izlenebilir. 

ALTIN ANALİZİ
Çarşamba günü gerçekleşecek kritik FED kararı öncesi Altın haftaya değer kazanarak başlasa da altın fiyatlarındaki tepki alımları devam ediyor. Gün içinde gelecek ABD tarafından ihracat ve ithalat fiyat endeksi verileri hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak tepki alımlarının sınırlı kaldığı ons altında zayıf görünüm devam ediyor. Alımların kalıcı olması için 1165-1174 direnç bölgesi üzerinde fiyatlama görmemiz gerekebilir. Olası geri çekilmelerde ise 11541150 destekleri gündeme gelebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Hafta sonu gerçekleşen OPEC-OPEC dışı ülkeleri petrol arzını kısma konusunda anlaşması ve Suudi Arabistan’ın arzı OPEC anlaşmasından daha fazla kısabileceğini açıklaması sonrası yükselişlerin devam ettiğini söyleyebiliriz. Gece saatlerinde gelecek APİ petrol stokları verisi Ham petrol fiyatlarında hareketliliği artırabilir. Haftaya sert yükseliş ile başlayan petrolde kar satışlar hız kazansa da yükseliş trendi devam ediyor. Geri çekilmelerde 52.10-51.60 destek seviyeleri üzerinde kalıcı olduğu sürece 53.00-53.60 dirençleri karşımıza çıkabilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC-OPEC dışı ülkelerin petrol arzını kısması Brent Petrolü üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Gece saatlerinde gelecek APİ petrol stokları verisi volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak yükselişine devam eden brent petrolde kar satışları hız kazandı ve kritik 55.10 desteği test edildi. Bu seviye üzerinde alımlar görülebilir ve 56.00-56.90 dirençleri izlenebilir. Satışların devamında 55.10 desteği kırılırsa 54.55 seviyesi takip edilebilir.

13 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap