FED sonrasında piyasalar

avrupa-borsalari-dususle-acildi-51631-10092015102748 FED sonrasında piyasalar

ABD Merkez Bankası Fed beklendiği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi.

İki gündür devam eden toplantısı sona eren merkez bankası federal fonlama faizini yüzde 0,25-0,50 aralığında tuttu.

NE MESAJ VERDİ?

Faiz artırımı için şartların güçlenmeye devam ettiğini söyleyen Fed bir sonraki toplantı için doğrudan referans vermedi.

“Şimdilik” faizleri değiştirmeme kararı aldığını belirten merkez bankası, hedeflerine ulaştığını görmek için daha fazla kanıt beklediğini vurguladı.

Küresel ve yurt içi piyasalar Fed’in faiz kararı ve karardan çıkan mesajlarla yön buluyor. 

Karar öncesi oldukça gerilen ve dolar karşısında 3,12 seviyesinin üzerini gören Türk Lirası’nda baskı sürüyor. 

Dolar/TL kuru 3,11 seviyesinden güne başladı.

ALTIN

Altın, yatırımcıların dikkatlerini gelecek hafta yapılacak ABD başkanlık seçimleri öncesi adaylar arasında iyice kızışan yarışa ve Fed’in faiz değiştirmeme kararı sonrası para politikasının görünümüne çevirmesi ile birlikte yükselişini altıncı güne taşıdı ve ons başına 1,300 doların üzerinde işlem gördü.

PETROL

Petrol, ABD’de artan petrol stokları ve OPEC’in üretim kısıntısına ilişkin anlaşmayı sonuçlandırabilmesine ilişkin kuşkuların artması ile birlikte son iki ayın en uzun düşüş dönemini gerçekleştirdikten sonra, kayıplarını varil başına 46 doların altında durdurdu.

ASYA HİSSELERİ

Asya hisse senetleri, Fed’in dünkü toplantısında gelecek ay faiz artırabileceğini işaret etmesinin ardından, ABD seçimlerine sadece günler kala, yedi haftanın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi, Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin (S&P 500) dün yatırımcıların yaklaşan ABD seçimleri öncesi temkinli bir tutum almaları ile birlikte yaklaşık beş yılın en uzun düşüş serisini gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.1 yükselerek 438.99 seviyesine geldi.

03 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap