Fed QE4’e Doğru

Tartışmalar üzerine..

Fed hatırlanacağı üzere 21-22 Haziran 2011 tarihli toplantıda “çıkış programına” ilk olarak toplantı metninde yer vermişti. Toplantı metninde aynı zamanda “çıkış programı ilkeleri” de ifade edilmişti. Fed çıkış programı süreci kapsamında, varlık alım programının hızını azaltarak Ekim 2014 itibarıyla durdurmuş. İlk faiz artışına ise henüz başlayamamıştı. 2015 yılının ilk aylarında ilk faiz artışının gelmesine neredeyse kesin gözle bakılmaktaydı. Küresel piyasalarda yaşanan son gelişmelerin ABD ekonomisini etkilemesiyle birlikte ilk faiz artışı “daha da” gecikebilir. Hatta piyasa katılımcılarının bir kısmının görüşü, yeni bir parasal genişleme programı (QE4) veya negatif faiz gelebileceğini içeriyor.

 

Fed’in çıkış programını ekonomiye en az hasarı verecek şekilde yöneteceği hali hazırda kabul görmüştür. Fed 3 Ekim 2008’den bu yana başlattığı varlık alım programıyla birlikte 3.7 trilyon dolar büyüklüğünde varlığı portföyüne eklemiştir. Bankaların Fed hesaplarında tuttuğu mevduat ise 2.5 trilyon dolar seviyesindedir.

 

Fed’in 22 piyasa yapıcısı bankasından biri olan Morgan Stanley’in Eylül ayı İstihdam Raporu ardından geçen hafta sunmuş olduğu raporunda, Fed’in “yeniden varlık alım programına başlayabileceğine” veya “negatif faiz uygulamasına” geçebileceğini ifade edilmişti.

 

Fed üyelerinin hiçbiri hali hazırda “parasal genişleme programı” ifadesini kullanmıyor. Bazı yatırımcılar küresel ekonomide yaşanan gelişmelerin ABD büyümesi üzerinde risk yarattığı gerekçesiyle bu fikre sahiptir. Mitsubishi UFJ’den Hideo Shimomura, dördüncü tur parasal genişleme programını “olası bir seçenek” olarak görüyor. Ancak söz konusu seçenekler gelecek yıl gündeme alınabilir.

 

Morgan Stanley Küresel Faiz Stratejisti Matthew Hornbach tarafından 7 Ekim Çarşamba günü yayınlanan raporda, “negatif faiz uygulaması dördüncü tur parasal genişleme programına göre daha sık tartışılan bir konu, fakat yatırımcılar böyle bir seçeneğin uygulamaya koyulma ihtimalini heyecanla bekliyor.” ifadesini kullandı. Sözlerine her iki seçeneği de beklemediğini ifade ederek devam ederken, söz konusu seçenekleri “ihtimaller” olarak değerlendirdi.

 

Mitsubishi UFJ’den Hideo Shimomura’nın ifadelerinden bir diğeri ise “niceliksel ve niteliksel gevşeme” tanımını içeriyor. Eğer ABD ekonomisi gelecek yıl hız keserse, daha fazla “niceliksel ve niteliksel” gevşeme politikası açıklayabilir. Aynı zamanda bu senaryo altında gelecek yıl faizlerde de indirime gidilebilir.

 

Niteliksel gevşeme uygulamada sadece Japonya Merkez Bankası tarafından gerçekleştiriliyor. Parasal genişleme programının hükümet tahvili dışında varlıklarla yapılması anlamına geliyor. Bu varlıklar arasında, özel sektör menkul kıymetleri, yabancı tahviller, borsa yatırım fonları sayılabilir. Fed 2008 yılında başladığı varlık alım programıyla birlikte bilançosunu 4.52 trilyon dolar seviyesine yükseltmiştir. Shimomura’nın görüşüne göre varlık alım programı yeniden “özel sektör tahvillerini” kapsayacak şekilde yeniden uygulanabilir.

 

Grafikte mavi renkle Fed Aralık ayı faiz vadeli kontratı, turuncu renkle 5-7 yıl vadeli ABD hazine tahvili fiyat endeksi gösteriliyor. ABD hazine tahvillerinin yıl başından bu yana getirisi %2 oldu. Faiz vadeli kontratları hali hazırda 2016 yıl sonunda faiz artışına %92 ihtimal veriyor. 

166914-1 Fed QE4'e Doğru

Özetle, yakın dönemdeki küresel gelişmeler Fed’in oyun planını değiştirebilir. Fed hem negatif faizi hem dördüncü tur parasal genişlemeyi gündemine alabilir. Piyasanın etkili isimlerinden bu yönde tartışmalar gelmesiyle birlikte konuya önem atfedilebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap