Fed kararı sonrası gözler istihdam raporunda

w+6e12uKCLLbwAAAABJRU5ErkJggg== Fed kararı sonrası gözler istihdam raporunda

FED kararı Sonrası Piyasanın Odağı İstihdam Raporuna Çevrildi
Dün yapılan FOMC toplantısı sonrasında dolar bütün majör paritelere karşı değer kaybederken, gelişmekte olan ülke para birimleri de yükseldi. FED faiz oranlarında değişikliğe gitmezken karar metninde piyasaları heyecanlandırabilecek bir ifadeye yer verilmedi. FOMC toplantısı sonrası piyasanın odağı yarın açıklanacak olan istihdam raporuna çevrildi. ADP öncü verisini beklentilerin üzerinde gelirken yarın açıklanacak istihdam raporunda odak ücretlerdeki artışta olacak.
İngiltere Merkez Bankası Para Politikasını Değiştirmedi
İngiltere Merkez Bankası yüzde 0.25 olan faiz oranında ve 435 milyar sterlin olan varlık alım programında bir değişikliğe gitmedi. Banka büyüme tahminlerinin yukarı yönlü revize ederken 2017 için yüzde 2, 2018 yüzde 1.6 ve 2019 öngörüsü yüzde 1.7 oldu. Büyüme tahminlerinin yukarı yönlü revize edilmesinin nedeni olarak yeni mali teşvik planları gösterildi. Sterlindeki düşüşe bağlı olarak girdi fiyatlarındaki artışın enflasyona yansımalarının şimdiden görüldüğü belirtilirken, 2018’in ilk yarısında enflasyonun yüzde 2.8’e tırmanması bekleniyor. Banka önceki toplantılarında da belirttiği üzere yüzde 2’lik enflasyon hedefinin aşılmasının tolere edebilecekleri bir sınır olduğunu vurguluyor. Tüketici harcamalarındaki artışın ciddi ölçüde yavaşlaması halinde genişlemeci önlemler alınabileceği belirtilirken, sıkılaştırma önlemleri de ücretlerde artışa bağlanmış. Faiz oranlarının iki yöne de gidebileceği önceki toplantılarda belirtilmişti ancak bu şekilde piyasanın beklentileri bir miktar şekillenmiş oldu.
GBPUSD
İngiltere Merkez Bankası piyasa beklentilerine paralel olarak varlık alım programında ve faiz oranında değişikliğe gitmezken önümüzdeki dönem para politikasının nasıl şekillenebileceği konusunda sinyaller verdi. Daha önceki toplantılarda da faiz oranlarının iki yöne de gidebileceğini belirtilmişti. Genişlemeci önlemeler alınması için tüketici harcamalarındaki artışın yavaşlamasına bağlı oolduğunu ifade eden Merkez Bankası Başkanı Carney ücretlerde artış görülmesi halinde ise sıkılaştırmaya gidilebileceğini ifade etti. Carney, Brexit yolculuğunun ise henüz yeni başladığını, enflasyon görünümüne bağlı olarak ekonomide gerekli adımların alınacağını ifade etti. Bugün Brexit planlarının detaylarını gösteren politika belgesi, İngiltere Başbakanı May’in daha önce ortaya koyduğu 12 prensibin ayrıntılarını gösteriyor. Kurda teknik olarak ise enflasyon tahminlerinin yükselmesiyle satış baskısı hacmini artırdı. 1.2550 desteğine dayanan hareketin bu seviyenin altına sarkması halinde 1.2500-1.2470-1.2420 destekleri takip edilebilir. Toparlanmalarda ise 1.2600-1.2660-1.2700 seviyeleri güçlü direnç konumunda.
EURUSD
Dün yapılan FOMC toplantısında para politikasında bir değişikliğe gidilmezken önümüzdeki dönem içibn de net bir yol haritası çizilmedi. Son toplantıdan bu yana Trump yönetimi ile alakalı belirsizlikler de devam ediyor. Trump korumacı ticaret politikası söylemleriyle küreseel anlamda piyasaları tedirgin ederken, merakla beklenen maliye politikası hakkında henüz ayrıntı vermedi. Toplantı sonrasında fed vadelilere göre Mart ayı faiz artırım ihtimallerinin de gerilemesiyle dolar kayıplarını genişletti. Piyasaların odağına ise yarın açıklanacak olan Ocak ayı istihdam raporu yerleşti. ADP verilerine göre özel sektör istihdamı beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, yarın veri setinde saatlik ücretlerdeki artış piyasanın ısınmasıyla ilgili FED’in takip ettiği önemli bir gösterge. Kurda ise hareket 1.0800 desteğine yakın seyrediyor. Yukarı yönlü hareketin devamında 1.0820-1.0850-1.0870 dirençleri takip edilebilir. Aşağı yönlü harekette ise 1.08 seviyesinin altında 1.0760-1.0730-1.0700 seviyeleri destek olarak çalışabilir.
USDTRY
Dolardaki geri çekilmenin ise dolar endeksindeki düşüşe paralel olduğunu düşünüyorum. Trump’ın güçlü dolar söylemleri sonrası değer kaybeden dolar, FED toplantısının ardından geri çekilmesini sürdürdü. FED yılın ilk toplantısında Mart ayyına ilişkin sinyal vermezken, Trump’ın ekonomik teşvikleri açıklamasını bekliyor. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı değer kazandığını görüyoruz. Günün şampiyonu ise Türk Lirası oldu. %1 değer kazan Türk Lirasını %0.9 ile Rus Rublesi ve %0.77 ile Meksika Pesosu izledi. Kurda tarafında 3.70 bölgesinin çok önemli destek olduğunu altına sarkmalar olsa da 3.65-3.70 bölgesinden yeniden bir toparlanma geleceğini düşünüyoruz. Yeni bir yükseliş için 3.77-3.78 bölgesinin üzerinde kapanışlar görmeliyiz.
BRENT
Petrol fiyatlarında yükselişin hakim olduğu bir gün geçiriyoruz. Bugün Rusya Enerji Bakanı Aleksander Novak’ın açıklamaları takip edildi. Novak, Rusya’nın Ocak ayında günlük üretimini 117 bin varil azalttığını ve bütün Rus petrol şirketlerinin yapılan anlaşmaya uyduğunu bildirdi. Petrol piyasasındaki arz fazlasının 2017 yılında ortadan kalkacağını ifade eden Novak, petrol fiyatlarının mevcut seyrinin hem üreticiler hem de tüketiciler için makul olduğunu belirtti. Azerbaycaan ise verdiği taahhüde paralel olarak Ocak ayında günlük üretimini 35 bin varil azaltarak, 794 bin varil seviyesine çektiğini ifade etti. Teknik olarak ise 57.25 seviyesine kadar yükselen Brent petrol bu seviyeden gelen satışlar ile bir miktar gerileme kaydetti. 57 doların üzerinde kalıcılık sağlanırsa tekrardan 57.25 denemesi görebiliriz. Bu seviyenin üzerinde ise 57.60 ve 58.30 gündeme gelebilir. 57 doların altına geçilmesi halinde ise 56.50 ve 56.00 seviyelerine kadar gevşeme görülebilir.
ALTIN
Altın fiyatları Dolar’ın baskı altındaki görüntüsünden destek bulmaya devam ediyor. Dolar endeksi 99.10’lara kadar sarktı. ABD 10 yıllıkları 2.50-2.40 hareketinde stabil seyrini koruyor. Trump’ın Dolar üzerinde yarattığı baskı FED’in güvercin tavrı ile devam etti ve Altın yukarı potansiyelini korudu. Ancak teknik olarak kalıcılıkları izlemek daha sağlıklı sonuçlar almamıza neden olabilir. Dolar endeksinde görülen uyumsuzluk yeniden hafiif de olsa kısa vadeli yukarı bir hareket görmemize nedeen olabilir. Altın fiyatlarında da bu nedenle 1220 üzerinde kapanışlar izlemek kritik öneme sahip olacak. 1220 üzerinde kalıcılık sağlanırsa, 1242-1250 seviyelerine doğru toparlanmanın önünü açabilir. Bu nedenle yarın gelecek tarım dışı istihdam raporu ve ücretler datası Dolar’ın kalıcı seyrini görebilmek adına önemli olacak. Geri çekilmelerde 1205-1195 desteklerini takip ediyor olacağız. 1225-1235 dirençleri yükselişlerde önemli olabilir.

-IŞIK FX

02 Feb 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap