Fed’in Faizleri Bu Yıl Artırma İhtimali Düşüyor

Ekonomik aktivite hız kesiyor.

ABD’de ekonomik aktivitenin hız kesmesi, beraberinde enflasyonda da zayıflığın sürmesi ilk faiz artışına 2015 yılı içinde başlanma ihtimalinin düşmesine neden oluyor. Fed enflasyonun hedefe doğru ilerlediğinden oldukça emin olması, istihdam piyasasında daha fazla gelişme görmesi durumunda, verilere bağlı olarak faizleri her toplantıda artırabilir.

 

Tüketim harcamaları, enflasyon ve istihdam verilerinin Eylül’de zayıf gerçekleşmesiyle birlikte faizlerin 27-28 Ekim Fed/FOMC toplantısında artırılma ihtimali oldukça düşük görülüyor. Piyasa katılımcıları faizlerin Ekim’de artırılma ihtimalini %4 olarak fiyatlıyor. Aralık’ta faizlerin artırılma ihtimali ise %26,1.

 

14 Ekim Çarşamba günü açıklanan ABD Eylül ayı Perakende Satışlar rakamı 0,10% gelişme gösterdi. Otomotiv ve yakıt satışları dışarıda bırakıldığında ise söz konusu gerçekleşme sıfır olarak görünüyor. ÜFE verisi ise Eylül ayı itibarıyla yıllık bazda -1,1% gerçekleşti. Söz konusu geri çekilme uzun dönem açısından oldukça dikkat çekici bir geri çekilme olarak rapor ediliyor.

 

16-17 Eylül Fed/FOMC toplantısında faizlerin artırılma ihtimali Ağustos ayı öncesine kadar yüksek görülmekteydi. Ancak 11 Ağustos’ta Çin devalüasyonuyla başlayan “finansal türbülans” Fed’in adım atmasını engellemiş olabilir. Hali hazırda 17 Fed üyesinin 13’ü ilk faiz artışının 2015 yılı içinde gerçekleşeceğini düşünüyor. Fed Başkanı Janet Yellen da bu fikre katılan komite üyelerinden biri.

 

Fed üyesi Brainard içinde bulunduğumuz haftanın ilk günlerinde “ekonomik görünüm üzerindeki riskleri” görmek gerektiğine dikkat çekiyor. Bir diğer yandan Fed üyesi Tarullo ise, 2015 yılı içinde ilk faiz artışına başlanmasını “olası” olarak değerlendirmiyor. ABD’de ilk ve ikinci çeyrek büyümesine ilişkin oldukça yüksek isabetle tahmin yapan Atlanta Fed tarafından geliştirilen model 2015 yılı üçüncü çeyreğinde 0,90% büyüme öngörüyor.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap