Fed’in Eylül toplantısına ilişkin tutanaklar açıklandı

FED Fed'in Eylül toplantısına ilişkin tutanaklar açıklandı

ABD Merkez Bankası’nın Eylül’de yapılan toplantısında üyelerin neler konuştuğuna ilişkin tutanaklar açıklandı. 

Birkaç üyenin faiz artırımı istediği belirtilen tutanaklarda, şahin üyelerin artırımın çok geciktirilmesinin resesyona sebep olabileceğinden endişe ettiği ifade edildi. Artırımı savunan üyeler gecikmenin merkez bankasının kredibilitesine zarar verebileceğinden endişeli.

Tutanaklara göre birkaç üye yakın zamanda artırıma ihityaç olduğunu söyledi.

Tutanaklarda, üyeleri çoğunun enflasyona ilişkin daha fazla işaret görmek için beklemek gerektiğini kaydettiği vurgulandı. Kayda değer bir çoğunluk ise görünüme ilişkin kısa vadeli risklerin “neredeyse dengeli” olduğunu düşünüyor.

Fed Eylül toplantısında federal fonlama oranı hedefini yüzde 0,25-0,50 arasında bırakmıştı. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer Pazar günü yaptığı konuşmada kararın “yakın” bir sonuç olduğunu söylemişti. 21 Eylül’deki toplantıda 10 üyeden 3’ü faiz artırım yönünde oy kullanmıştı. Artırım isteyen üyeler Esther George, Loretta Mester ve Eric Rosengren olmuştu.

12 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap