Fed’in Doları

Ticaret Ağırlıklı Dolar Endeksi

ABD Merkez Bankası Fed tarafından yaratılan Ticaret Ağırlıklı Dolar Endeksi, ülkenin en büyük 26 ticari partnerinin para birimlerine göre doların değerini ölçen bir gösterge niteliğindedir. Ticaret Ağırlıklı Dolar Endeksi Mart 2015’te 12 yılın zirvesine ulaştığında güçlü doların ekonomik aktivite üzerinde yaratabileceği risklerden endişe edilmişti. Güçlenen dolar ithalat fiyatları üzerinden ABD’de enflasyon üzerinde “ek aşağı yönlü baskı” yaratabilir.

 

Fed’in dolar endeksinde Çin, Meksika ve Kanada’nın ağırlığı %46 seviyesindedir. Fed’in dolar endeksi içinde bulunduğumuz çeyrekte %3,4 değer kazanarak 12 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

154760-21 Fed'in Doları

Grafikte Fed Dolar Endeksi yeşil renkle, Dolar Endeksi turuncu renkle gösteriliyor. Ticaret ağırlıklı dolar endeksi Yuan, Peso ve Kanada Doları’nın değer kaybetmesiyle birlikte yükseliyor. Klasik dolar endeksi ise ağırlıklı olarak Sterlin ve Euro’nun değer kazanmasıyla birlikte geriliyor. 

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap