Fed İki Artırım Yapabilir

2015 yılı içinde iki faiz artırımı “olası”

Fed 16-17 Haziran FOMC toplantısı 17 Haziran Çarşamba günü itibariyle sonladı. Fed faizleri 0-0,25% seviyesinde sabit tutarak değiştirmedi. 17 üyeden 15’i ilk faiz artırımının 2015 yılı içinde yapılacağını düşünüyor. Fed sözlü yönlendirmesi itibariyle ilk faiz artışına başlamadan önce enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediği hususunda “oldukça emin” (reasonably confident) olmak isteyeceğini ifade ediyor. “Kademeli” (gradually) bir şekilde yapılacak normalleşme adımları sürerken, para politikası “uzunca bir süre” destekleyici olmaya devam edecek.

 

Haziran ayı FOMC toplantı metni ekonomik görünüme dair “ılımlı” güncellemeleri içeriyor. İlk çeyrekteki zayıflığın geride kaldığı yönünde güçlü ifadeleri içermeyen toplantı metni “güvercin” işaretler sundu. Fed tarafından ekonomik koşullar hala faizleri artırabilmek için yeterli seviyeye ulaşabilmiş değil. Fed yetkilileri “dot plot” çalışmasıyla yıl sonunda faizleri nerede gördüğünü sunuyor. Haziran ayındaki seviye Mart ayı ile aynı (0,625%) seviyeye işaret ediyor. Buradan hareketle 2015 yılı içinde “iki faiz artırımı” olası.

130167-1 Fed İki Artırım Yapabilir

Toplantı metninde ekonomik aktivite için, “yavaşladı” (slowed) yerine “ılımlı büyüme” (expanding moderately) ifadesi kullanılıyor. İstihdam piyasasındaki zayıflık için ise “oldukça geriledi” (diminished somewhat) ifadesi “az değişim gösterdi” (little changed) ifadesi kullanıldı. Enflasyon tarafında ise petrol fiyatlarındaki geri çekilmenin stabilize olduğuna dikkat çekildi. Enflasyon beklentilerine ilişkin görüş ise, “aynı” bırakıldı, anket bazlı enflasyon göstergeleri stabil, piyasa bazlı enflasyon göstergeleri düşük kalmaya devam ediyor olarak tanımlandı. Fed/FOMC öncesi notumuzda piyasa bazlı enflasyon göstergelerinin güç kazanmasının toplantı metnine “güçlü bir unsur olarak” girebileceği ifade edilmişti. Ancak gerçekleşmedi.

 

Fed öncesi notumuz:

https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/272201/fedfomc-toplantisina-dogru

 

Projeksiyonlar (2015)

Büyüme 1.8-2.0% (Mart: 2.3-2.7%)

İşsizlik 5.2-5.3% (Mart: 5.0-5.2%)

PCE Enflasyon 0.6-0.8% (Mart: 0.6-0.8%)

 

Fed tarafından büyüme tahmininin aşağı çekilmesi ilk çeyrekteki zayıflığın “telafi edilemeyeceğini” düşündüğünü gösteriyor olabilir. 2015 yılı için dot-plot 0.625% seviyesine işaret etmeye devam ediyor. 2016 tahmini ise 1.875% seviyesinden 1.625% seviyesine çekildi. Uzun dönemli faiz tahmini ise 3.75% seviyesinde kalmaya devam ediyor.

 

Özet;

1) Fed Başkanı Janet Yellen, her toplantıda 25 baz puan artırımı yapılacak gibi mekanik bir kurala bağlı olmadıklarını ifade etti. Böylelikle faiz artırımı “daha küçük” adımlarla yapılabilir.

2) Fed mevcut durumda faizleri her toplantıda verilere bağlı olarak artırabilir.

3) Komite üyelerinin neredeyse tamamı faizlerin 2015 yılı içinde artacağını düşünüyor.

 

18 Aralık tarihli notumuz: Fed Sabrediyor, Şimdi Ne Olacak?

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/71227/fed-sabrediyor-simdi-ne-olacak

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap