Fed: Güvercinler ve Şahinler

Spektometre “daha şahin” görünüme işaret ediyor.

Ekonomik veriler belirgin şekilde geçtiğimiz dönemlere oranla gelişmeye devam ediyor. Böylelikle de “çıkış politikasının ikinci aşamasına” günden güne yaklaşılıyor. Fed faizleri kuvvetle muhtemel ki 2015 yılı içinde artıracak. ABD’de ilk çeyrekteki zayıflığın ikinci çeyrekte tersine dönmesiyle birlikte, istihdam piyasası ve ekonomik büyüme ilerlemeye devam ediyor. Enflasyon tarafında ise yükselişten “emin olmak” için daha fazlasına ihtiyaç bulunuyor olabilir.

 

Eylül toplantısında faizlerin artacağını düşünen piyasa katılımcıları artmaya devam ediyor. Fed üyeleri sözlü yönlendirmeyle piyasa katılımcılarının beklentilerini yöneterek faiz artırım sürecini hasarsız atlatmaya çalışıyor. Üyelerin iletişim dili konu için “anahtar” niteliğinde. Bloomberg tarafından hazırlanan “Fed Spectometer” adı verilen çalışma, Fed yöneticilerinin konuşma metinlerinden alınan subjektif değerlendirme sonucunda, hangi Fed üyesinin daha şahin, hangi Fed üyesinin daha güvercin olduğu sonucunu ortaya koymaya çalışıyor.

 

Aralık 2014 itibariyle oy hakkı olan üyeler arasındaki “spektometre puanı” -0,80 seviyesindeydi. Mevcut durumda ise söz konusu rakam -0,50 seviyesine yükselmiş durumda. 2016’da “rotasyona tabi olarak göreve gelecek” üyelere bakıldığında ise rakam -0,20 seviyesine karşılık geliyor. Rakamın pozitife daha yakınsaması oy hakkı olan üyelerin görüşlerinin “daha şahin” olduğunu gösteriyor.

 

Aralık 2014’te yayınlanan sonuçlara adresten ulaşılabilir.

https://parahaberi.com/TR-TR/haberler/65982/fed-ve-kuslari

 

148313-1 Fed: Güvercinler ve Şahinler

Bilgi Notu:

Bilgi grafiğinde 2015’de oy hakkı olan üyeler. Siyah daire figürüyle gösterilmiştir.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeliklerinden dördü her yıl rotasyona tabi tutuluyor.

Yönetim kurulu üyeleri ve NY Fed Başkanı William Dudley FOMC’nin daimi üyeleri arasında geliyor. Toplam üye sayısı böylelikle 10 oluyor.

 

2014 FOMC

1) Charles Plosser (Şahin)

2) Loretta Mester (Şahin)

3) Narayana Kocherlakota (Güvercin)

4) Richard Fisher (Şahin)

 

2015 FOMC

1) Charles L. Evans (Güvercin)

2) Jeffrey M. Lacker (Şahin)

3) Dennis Lockhart (Güvercin)

4) John Williams (Şahin)

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap