Fed Genişlemesi ve Enflasyon

Fed Eylül 2012’de üçüncü tur parasal…

Fed Eylül 2012’de üçüncü tur parasal genişleme programını başlattığında piyasa bazlı enflasyon beklentileri %1,9 seviyesine işaret etmekteydi. Piyasa bazlı enflasyon beklentileri Forward Breakeven Rate olarak adlandırılıyor. Fed Forward Breakeven Rate hesaplaması Fed’in çalışma raporlarından geliyor. Refet S. Gürkaynak, Brian Sack ve Jonathan H. Wright tarafından 2008 yılında geliştirilen model, Enflasyona Endeksli Tahvillerden (TIPS) beklenen getirinin, hazine tahvillerinden beklenen getiriye oranını gösteriyor. Rakamın yükselmesi TIPS’lerden beklenen getirinin yükseldiğine dolayısıyla enflasyon beklentilerinin yükseldiğine işaret ediyor.

161817-1 Fed Genişlemesi ve Enflasyon

Enflasyon beklentileri yükselmesine rağmen üçüncü tur parasal genişleme programı başlatılmış, sonrasında enflasyon beklentileri gerilemesine rağmen parasal genişleme programı sonlandırılmıştı. Piyasa bazlı enflasyon beklentileri 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle 1.2% seviyesindedir. Enflasyonun ve enflasyon beklentilerinin yakın zamanda geri çekilmesi önemli ölçüde emtia fiyatlarından kaynaklanmaktadır. Söz konusu baz etkisinin hafiflemesiyle birlikte durum tersine dönebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap