Fed/FOMC Toplantısına Doğru

28 Ekim Çarşamba

Fed/FOMC Ekim ayı toplantısına ilişkin sonuçlar 28 Ekim Çarşamba günü 21:00’de açıklanıyor. Söz konusu toplantı metninin yayınlanmasının ardından Fed Başkanı Janet Yellen basın toplantısı gerçekleştirmeyecek. Piyasa katılımcıları toplantı metninden yola çıkarak para politikasının ilerleyen dönemdeki görünümü hakkında fikir sahibi olmaya çalışacak. Enflasyonda yükselişten “oldukça emin” (reasonably confident) olunması ve istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” (further improvement) görülmesi durumunda faizler artırılabilir. Mevcut sözlü yönlendirme itibariyle Fed üyeleri herhangi bir toplantıda faiz artırımına başlayabilir.

 

Aralık ayının ortasındaki toplantı ise 2015 yılı içinde faizlerin artırılması için son şanstır. Fed Başkanı Janet Yellen ABD ekonomisi faiz artışına hazır olduğunda, faizlerin piyasalarda karışıklık yaratmayacak şekilde artırılacağı konusunda piyasaları ikna etme isteğinde olabilir.

 

Eylül ayı toplantısında Çin kaynaklı olarak piyasalarda oynaklık yaşanması ve bu oynaklığın ABD’de ekonomik aktiviteyi, istihdam piyasasını ve fiyatlama davranışlarını etkilemesiyle birlikte faizlerin sabit tutulmasına karar verilmişti. WSJ tarafından düzenlenen ankete göre piyasa katılımcılarının %64’ü faizlerin bu yıl artacağını düşünüyor. Ancak faiz vadeli kontratları (FFR Futures) söz konusu ihtimali %35 olarak görüyor. Ağustos ayı toplantısında komite üyeleri güçlenen dolar, düşen hisse senedi fiyatları, şirket tahvili faizleri ve sıkılaşan finansal koşulların ekonomiyi sınırladığını ifade etmişti.

 

Fed son 25 yılda en uzun süreli olarak faiz artırmadığı dönemi Haziran 2006’dan günümüze yaşıyor. 112 aydır faiz artırımı yapılmıyor.

 

Son Açıklamalar

1) Eylül ayı toplantısında faizlerin sabit tutulması kararı 9-1 oyla alındı.

2) Bazı bölgesel Fed üyeleri ekonominin faizleri artırmaya hazır olduğunu ifade ederken, Fed Başkanı Janet Yellen, Başkan Yrd. Stanley Fischer ve NY Fed Başkanı William Dudley istihdam piyasası ve ekonomik aktivitenin sağlılık bir yapıda gelişme göstermesi gerektiğini düşünüyor.

3) Evans, Tarullo ve Brainard’ın aralarında bulunduğu üyeler ise faizleri artırmadan önce enflasyonun ve ücretlerin gelişme göstermesi gerektiğini düşünüyor.

4) Fed Başkanı Janet Yellen ekonomik aktivitedeki zayıflığın ortadan kalkmasıyla birlikte enflasyonun %2 hedefine doğru ilerleyeceğini düşünüyor. Fed işsizlik oranını istihdam piyasasındaki zayıflık düzeyi (labor market slack) açısından izliyor. Eylül’de işsizlik oranı %5,1 seviyesiyle tam istihdam düzeyine yakın gerçekleşmişti.

 

Özetle; Fed toplantısında ilk faiz artırımının zamanlaması yönünde “ipucu” gelme ihtimali yüksek görülebilir. Toplantı metninde yer alması muhtemel “güçlü” ifadeler doların güç kazanmasına neden olabilir.

 

Deniz Kahraman

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap