Fed/FOMC Faiz Kararına Doğru

Fed/FOMC toplantısı sonuçları en önemli gündem..

Fed 17-18 Aralık tarihleri arasında düzenleyeceği FOMC toplantısına ilişkin sonuçları 18 Mart Çarşamba günü saat 20:00 itibariyle açıklayacak. Fed Başkanı Janet Yellen’ın konuşması ise 20:30 itibariyle başlayacak. Fed ilgili toplantıda ekonomik projeksiyonlarını da güncelleyecek.

 

Fed Ocak ayı toplantı metninde ilk faiz artırımı için “sabırlı” olunacağı ifadesini korumaya devam etti. Ancak, ekonomik aktivite için “solid” (güçlü) ifadesi kullanılarak daha güçlü bir resim çizdi. Hali hazırda faizlerin artırılacağı dönem “Nisan sonrası belirsiz bir tarihe” karşılık geliyor.

 

6 Mart tarihli Şubat ayı istihdam raporu güçlü işaretler sunmuştu. Bu şartlarda “sabırlı” ifadesinin toplantı metninden çıkarılma olasılığı yükseliyor. Ancak komite üyeleri “sabırlı” ifadesinin kaldırılmasının piyasalarda “oynaklık” yaratacağından endişe ediyor. Komite üyeleri “sabırlı” ifadesinin kaldırılmasını “ilk faiz artışı için gerekli şartların oluştuğu” yönünde değerlendiriyor.

 

S&P 500 endeksi hali hazırda beklenen kazançlara göre 17 fiyat/kazanç seviyesinde işlem görüyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde söz konusu rakam 15 seviyesindeydi. Fed’in faiz artırımına başlaması durumunda varlık fiyatları geri çekilebilir.

https://parahaberi.com/tr/haberler/128703/varlik-fiyatlarinda-balon-varmi

 

Aralık 2014 ve Ocak 2015 toplantı metnine ilişkin farklar görselde gösteriliyor..

75638-1 Fed/FOMC Faiz Kararına Doğru

75639-2 Fed/FOMC Faiz Kararına Doğru

75640-3 Fed/FOMC Faiz Kararına Doğru

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap