Fed Faizlerin Artırılmasında Temkinli Olacak

Şartlar temkinli olmayı gerektiriyor.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, 11 Ekim Pazar günü Peru’nun başkenti Lima’da bir konuşma gerçekleştirdi. Fischer ifadelerinde faizlerin artırılması hususunda temkinli bir yaklaşımın benimseneceğini ifade etti. Yakın dönemde uluslararası piyasalarda yaşanmakta olan gelişmelerin Fed politikasını belirgin şekilde etkileyecek güçte olmadığını ifade ediyor. Ekonomistlerin çoğu faizlerin Eylül’de artacağını düşünmekteydi. Ancak küresel piyasalarda yaşanan oynaklık Fed’in aksiyon almaktan geri durmasına neden oldu. Buna rağmen komite üyeleri faizlerin 2015 yılı içinde artabileceğini düşünüyor.

 

Fischer’ın ifadelerine göre, Eylül ayı İstihdam Raporu’nun 143.000 kişi artış göstermesi temkinli bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini gösteriyor. Fakat Fischer, ekonomik projeksiyonlarını güncellemediğini ifade ediyor. Gelişen ülke yetkililerinin “aksiyona geçin” çağrılarına rağmen, sürecin temkinli bir şekilde sürdürüleceği ifade ediliyor.

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap