Fed Faizleri Eylül’de Artırabilir

Ekonomistlerin %82’si..

ABD Merkez Bankası kuvvetle muhtemel ki faizleri 2015 yılı içinde artırmaya başlayacak. İlk çeyrekteki zayıflığın geride kalmasıyla birlikte çıkış programının ikinci aşamasına geçilebilir. WSJ tarafından ekonomistlerin katılımıyla düzenlenen ankete göre, ekonomistlerin %82’si ilk faiz artışının Eylül’de geleceğini düşünüyor. İlk faiz artışının Aralık’a kalacağını düşünenlerin oranı ise %15. Geçtiğimiz ayda söz konusu iki ihtimal sırasıyla %72 ve %9 olmak üzereydi. 28-29 Temmuz tarihindeki Fed/FOMC toplantısında faiz artırımı bekleyen ise bulunmuyor. Katılımcıların %3’ü ise ilk faiz artışının Ekim’de geleceğini düşünüyor.

 

Eylül ve Aralık toplantılarından birinde faiz artışı beklenmesinin en önemli nedeni, ilgili toplantılar sonrasında Fed Başkanı Janet Yellen’ın basın toplantısı yapılacak olması. Piyasa katılımcıları faiz artırımı gibi önemli bir aksiyon sonrasında “sözlü olarak” açıklama yapılmasını arzu ediyor.

144970-1 Fed Faizleri Eylül'de Artırabilir

Yararlanılan Kaynak: WSJ

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Birimi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap